Investoreid tuleb juurde

Tõnis Oja 05. oktoober 2009, 00:00

Tallinna börsi pöörane tõus viimastel kuudel on tekitanud börsiettevõtetele hulgaliselt uusi investoreid.

Eesti väärtpaberite keskregistri statistikast selgub, et kuueteistkümnest Tallinna börsil noteeritud ettevõttest on septembri lõpu seisuga viiel rekordarv aktsionäre. Arco Vara aktsionäride arv kasvas septembris viiendiku võrra, 2396 kontoomanikuni, olles selgelt suurim investorite arvu kasvataja meie börsiettevõtete hulgas.

Lisaks Arco Varale on 1. oktoobri seisuga rekordarv aktsionäre Baltikal, Harju Elektril, Merko Ehitusel ja Normal.

Kui päris täpne olla, siis paljude ettevõtete puhul pole tegemist lühiajalise nähtusega, vaid pikaajalise trendiga.

Nii on Arco Vara ja Merko Ehituse aktsionäride arv kasvanud pidevalt alates eelmise aasta algusest, aga Baltika omanike arv on kasvanud juba aastaid.

Mingil määral on viimase aasta-paari jooksul investorite arv kasvanud kõikidel börsiettevõtetel, välja arvatud üks. Selleks on Ekspress Grupp.

Aktsiate avalikul esmaemissioonil 2007. aasta aprillis märkis Ekspress Grupi aktsiaid 6000 investorit. Kohe hakkas aga ettevõtte aktsionäride arv kahanema ning see trend pole peatunud praeguseni. Aktsionäride arv on on kokku kahanenud 32 protsenti.

Teiste hulgas on aktsiaid müünud Ekspressi tippajakirjanikud Mihkel Kärmas, Sulev Vedler ja Tarmo Vahter ning teised võtmetöötajad, selgub ettevõtte aktsiaraamatust.

Suuromanik Hans H. Luik kinnitas nädal tagasi ajalehele Eesti Ekspress, et ostis töötajate motivatsioonipaketiks mõeldud optsioonid selle kuu keskel tagasi.

Nimelt müüs Luik 2007. aasta aprillis Ekspress Grupi juhtivtöötajatele kokku 270 855 aktsiat hinnaga 73,84 krooni tükk, mis oli aktsiate avaliku emissiooni hinnast (92,30 krooni aktsia) 18,64 krooni madalam.

Lisaks tippajakirjanikele on ettevõtte aktsiaid müünud Eesti Ekspressi peatoimetaja Priit Hõbemägi, Eesti Ekspressi Kirjastuse juhatuse esimees Viljar Ots, grupi nõukogu liige Viktor Mahhov, juhatuse liige Kaido Ulejev ja mitmed teised juhtivtöötajad.

Soodustingimustel saadud aktsiaid ei ole aga müünud Ekspress Grupi endine juht Priit Leito.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing