Parts: tarbige rohkem

Katariina Krjutshkova 05. oktoober 2009, 00:00

Inimeste tarbimisjulgus võiks kasvada, arvas majandus- ja kommunikatsioonimister Juhan Parts konjuktuuriinstituudi majandusarengu prognoosi kommenteerides.

"Ma arvan, et igal inimesel, kellel on kindel sissetulek ja töökoht ning kes ei ela päris peost suhu, võiks tarbimisjulgus veidi kasvada. Ma ei mõtle siin muidugi sellist hurraa-optimistlikku tarbimist," lausus Parts.

Majandusministri arvates on inimeste rahaline seis veidi paranenud, sest inimesed on kitsal ajal sääste kogunud. Samuti aitaks mehisem poodlemine ka teisi muresid lahendada.

"Kui tahame olla solidaarsed ja aidata töötust vähendada, siis on see üks panus, mida igaüks saab teha," lisas Parts.

Eesti Konjuktuuriinstituudi (EKI) tööstusbaromeeter näitas eelmisel kuul, et ettevõtete prognoosid lähimaks kolmeks kuuks on mõõdukalt optimistlikud. Tootmismaht kahaneb varasemast aeglasemas tempos, sest suurenes ettevõtete osakaal, kes loodavad suuremale toodangu mahule. Samas 35 protsenti ettevõtetest plaanib töötajate arvu vähendada ja 6 protsenti suurendada.

Kõige kindlamini tundsid end septembris töötlevas tööstuse harudest puidutööstusettevõtted, pessimismi oli enim rõivatööstuses.

EKI tarbijabaromeeter näitas eelmisel kuul, et perede majanduslik olukord on küll viimase 12 kuu jooksul halvenenud, kuid tulevikuootused on samas paranenud. Samuti on tugevnenud tarbijate ootused riigi majanduse arengu osas. Tervikuna on perede kindlustunne viimastel kuudel tõusnud.

Konjuktuuriinstituudi direktor Marje Josing esitles positiivse majandusarengu prognoosi, mille järgi Eesti majandus käis põhjas ära kevadel, kuid nüüd on tõusuteel. Tallinna linnapea Edgar Savisaar pidas rõõmsaid sõnumeid valimiseelseks propagandaks.

"Kui Josingu head uudised ei tuleks IRLile nii sobivalt just enne valimisi ja kui ma ei teaks, et Josing on IRLi aktiivne liige, siis võiks teda ehk uskudagi. Praegu pean seda küll hindama ainult kui valitsusparteide valimiseelset propagandat," kirjutas Savisaar.

Samuti ei jätnud linnapea riivamata peaministrit Andrus Ansipit ja IRLi esimeest Mart Laari.

"Euroopas võivad ju olla märgid paremuse poole, aga seal on valitsused selle nimel ka palju tööd teinud. Meil paraku laiutavad Ansip ja Laar vaid käsi ning ootavad, millal õnn nende õuele kukub," ei jätnud Savisaar mainimata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing