Uue aia paigaldus: lihtne nagu legomäng

Signe Sillasoo 05. oktoober 2009, 00:00

Aiaekspert OÜ müügijuhi Martin Leiburi sõnul tuleks uue aia valikul lähtuda eelkõige otstarbest. "Hinnavahe on kindlasti võrkaia kasuks, aga kui rääkida autentsusest, looduslähedusest ja privaatsusest, siis soovitaksin puitaeda," ütles ta.

Kel on plaan soetada võrkaed, see peaks Leiburi sõnul enne kindlasti läbi mõtlema, mis eesmärgiga aed paigaldatakse.

Kas see peab piirama lihtsalt maa-ala või hoidma kinni näiteks mõnda looma. "Kui see peab kinni hoidma suurt koera, siis on mõistlikum muretseda jämedamast traadist võrkaed, et see kiirelt läbi vajuma ja lokkima ei hakkaks ning natukenegi kellegi ronimisele vastu peaks," soovitas Aiaeksperdi müügijuht.

Puitaeda ehitama hakates tuleks läbi mõelda aga materjalivalik.

Puumarketi tegevjuht Marti Rehemaa soovitab kasutada aia ehitamisel hööveldamata laudu. Need imavad küll värvimisel rohkem värvi, ent hoiavad seda tema sõnul ka kauem sees ning on hulga kestvamad kui hööveldatud lauad. Unustada ei tohiks kindlasti ka puidukaitsevahendeid.

Aedade paigaldus on lihtne ja sellega peaks saama hakkama igaüks, kes haamrit ja naela käes on hoidnud.

"Praeguses majanduslikus seisus on paigaldustöö hea koht, mille arvel raha kokku hoida. Eriti, kui on võimalik osta n-ö legoefektiga aedu," rõhutas Leibur.

Raha säästmiseks ongi tema sõnul kõige mõistlikum osta poest korralikud aiapostid ja väravaraamid. Lippide valmistamise ja värvimisega saab suurem osa ka ise hakkama. Rahaline võit võib sellise lahenduse korral ulatuda kuni 50%ni. Et hoolas töö aga pikalt vastu peaks, siis soovitab Rehemaa kasutada ainult kvaliteetseid kinnitusvahendeid.

"Kindlasti pole sobilikud nii-öelda sisetingimustes kasutatavad kipsikruvid ega mingid muud sarnased vahendid," toonitas ta. Ka hooldust tuleks aia pika eluea eesmärgil teha mõlema spetsialisti sõnul regulaarselt.

"Kui aia ehitamise juures on kasutatud immutatud materjali, siis ma soovitaksin esimesel aastal mitte midagi teha, lasta tal taheneda ja oma värvimuutused päikese käes ära muutuda. Aasta hiljem võiks aeda kas siis peitsida või värvida," selgitas Puumarketi tegevjuht.

Kui ehituse juures on kasutatud aga tavapärast hööveldatud materjali, siis tuleks see Rehemaa sõnul enne talve kindlasti katta värvi, peitsi või puidukaitsevahendiga.

Hooldamise sagedus sõltub küllaltki palju aia eripärast. Varjulises kohas puude all asuvat aeda, mida päike korralikult niiskusest ei kuivata, tuleks hooldada umbes üle aasta.

"Kui värv muutub ikkagi määrdunuks ja hakkab kooruma, siis tuleks see puhastada ja uuega katta. Kui aed on aga päikselises kohas, kus on piisavalt tuult, siis piisab vast 3-4aastasest intervallist," mainis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:58

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing