Mobiilivõlglaste kodud on müügis

Anne Oja 07. oktoober 2009, 00:00

"Kindlasti ei ole EMT see, kes kellegi kodu realiseerimisest huvitatud oleks, kuid kui võlgnik pole aktiivne kokkuleppeid leidma ning tal puudub muu vara, ei jää ettevõttel oma huvide kaitseks muud üle," ütles EMT juriidilise osakonna juhataja Melika Kiilmaa.

Ametlikes teadaannetes võib leida mitu võlgnikku, kelle summa on üle 20 000 krooni, kuid on ka üle 50 000 krooni ulatuv võlg.

Kiilmaa sõnul on tegu kohtus EMT kasuks välja mõistetud rahasummadega. Kui võlgnikel muud vara pole, panevad kohtutäiturid võlgnike kinnisvara sundmüüki. "Reeglina otsivad võlgnikud enne sundmüügi tegelikku toimumist kohtutäituriga kokkulepet ning sideteenuse võlgnevusest tekkinud summad tasutakse," sõnas ta.

Selgus, et nii saab mobiilioperaator kätte vähe võlgu.

"See, et EMT kasuks tehtud lahendite arv on viimasel ajal hüppeliselt tõusnud, on tingitud mõne aasta eest inkassopartneritele üle antud vanast võlaportfellist," ütles Kiilmaa.

Kliendiandmete konfidentsiaalsusele viidates ei kommenteerinud EMT konkreetseid võlgnevusi ega nende tekkekulgu. Enne nõude loovutamist inkassofirmale üritab mobiilifirma kliendiga kohtuvälist kokkulepet saavutada, võttes kontakti nii telefonitsi kui ka saates SMSe ja meeldetuletuskirju.

Tele2 Eesti finantsdirektor Argo Virkebau ütles, et ehkki praeguse eraklientide turuliidri Tele2 kasuks on korteritele seatud vaid neli käsutamise keelumärget, käib neil võlgade sissenõudmine samuti. Kui võlgnikul pärast kohtuotsuse jõustumist raha pole, läheb tema kinnisvara müüki.

"Erinevus tuleneb sellest, et operaatorid rakendavad erinevat võlgade sissenõudmise poliitikat," märkis Virkebau. "Vara saab arestida ainult kohtutäitur jõustunud kohtuotsuse põhjal. Käsutamise keelumärk võib registrisse tekkida ka seoses kriminaalasjadega, kui operaatorile on kuriteo käigus kahju tekitatud. Operaator ise kliendi vara arestida ega müüa ei saa."

Virkebau lisas, et taustakontrollil on klientide krediidivõimekuse hindamisel praegu väga tähtis roll. "Tele2 kasutab kliendi krediidivõimekuse hindamisel kõiki avalikke andmebaase. Väga riskantsete klientide puhul küsib Tele2 teenuste eest ettemaksu," sõnas ta.

"Elisa keskendub sideteenuste osutamisele ning tegeleb ise vaid nende klientidega, kel on ajutised makseraskused ja kes ise on valmis võla likvideerimiseks lahendusi leidma, sõlmima näiteks maksegraafikuid," rääkis Elisa juhatuse esimees Sami Seppänen.

"Elisa ise on andnud kohtusse vähe nõudeid ja ka siis oleme seda teinud inkassofirma kaudu," lisas Seppänen.

Kohtutäitur Katrin Vellet kuulutas eile keskpäevaks välja Tatjana Grigorjeva korteriosa müügi.

Naine on nimelt üks kolmest Tallinnas Kadaka tee 161 asuva kahetoalise korteri omanikust ja EMT-le võlgu. Grigorjevale kuulub 45,1ruutmeetrisest kahetoalisest korterist 5,6 ruutmeetrit, mille alghinnaks määras kohtutäitur 80 000 krooni.

"Korterist müüakse mõttelist osa 1/8 suuruses osas. Kas seda te ikka märkasite?" imestas kohtutäitur uurimise peale, kas enampakkumine ikka toimub. Oksjon kukkus huviliste puudumisel läbi, tunnistas täitur.

Libedalt ei lähe ka buumi aegu soetatud ja praeguste mobiilivõlglaste korterite müük. Näiteks on EMT kodulaenu võlgniku Eva Sorokina Maardu korterit avalikult müünud juba seitse korda. Seda teevad kaks täiturit. Oktoobriks välja kuulutatud enampakkumiste alghinnaks on 200 000 krooni.

Eelkõige on kaasomandi ostjad ikka teised kaasomanikud. Kas nüüd 80 000 krooni on õige hind? Selle järgi oleks kogu korteri hind 640 000 krooni, mis on seda Mustamäe piirkonda arvestades küllaltki soolane. Vaadates summa suurust, ei taha küll uskuda, et keegi praegu selle eest ostab. Kui enampakkumisele pandud kaasomandile siiski (vabal turul - toim) ostja leiduks, oleks see väga ekstravagantne juhtum.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:15

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing