Pisitraktorid näpsavad suurtelt turgu

Ain Alvela 07. oktoober 2009, 00:00

Kõige kiirema sissetungi Eestimaa taluaedadesse ja väiksematele põllulappidelegi on teinud Hiinas toodetud Dong Feng. Eestis müüb seda 25-125 hj jõuallikaga traktorit vendade Indrek ja Urmas Pungari ettevõte OÜ Maskin Grupp kaubamärgi Peetri Talutehnika all.

Poolteist aastat tagasi ei teadnud sellest tegelikult ka maailma mõistes gigantsest Hiina auto- ja traktoritootjast Maarjamaal veel õigupoolest keegi. Või kui teadiski, siis sellistesse "põkadesse" ja nende diileritesse suhtusid konkurendid pehmelt öeldes üleolevalt.

Praegu aga, kui enamik põllumajandustehnika müüjatest peab püksirihma pingutama ja kulusid koomale tõmbama, lasevad Peetri Talutehnika mehed peenikest vilet - kui üldse esimesed kaks Dong Fengi müüdi Eestis alles eelmise aasta septembris, siis nüüdseks on siinmail omaniku leidnud juba veerandsada Hiina väiketraktorit. Kusjuures siin on arvestatud vaid neid, mis ARKis registreeritud.

Kõige paremini näivad kaubaks minevat 35hobujõulised mudelid DF 354. Äriidee iva seisneb selles, et Peetri Talutehnika leidis asja, mis läheb müügiks ka ajal, mil kopamüüjatel õnnestub piltlikult öeldes kaubaks teha vaid labidaid ehk sisuliselt kogu turg seisab.

Dong Fengide mudelivalikus on saadavad nii nn tavaline "hiinakas" hinnaga alates 75 000 krooni kui ka selle analoog euromudel, mille saab kätte alates 120 000 kroonist. Viimased vastavad siinsetele ohutus- ja keskkonnanõuetele ning neile saab ka ARKist numbri külge.

Dong Feng on oma loomuselt universaalne "põkats", sellele saab külge monteerida nii esi- kui ka tagalaaduri, kopa, lumesaha, niidukid jt väiksemad põlluharimisriistad kuni kahehõlmalise adrani välja ning isegi paari-kolmetonnise kandejõuga metsaveokäru koos tõstukiga.

Lisaks Dong Fengidele müüb Peetri Talutehnika Eestis ka Tšehhi traktorit Zetor, mis kuulub ka pigem väiksemate traktorite kilda võimsusega kuni 130 hj. Zetorite hinnad koos käibemaksuga algavad aga juba poole miljoni krooni kandist.

Minitraktorid tõusid hinda läinud aasta lõpus, kui ARKi registritabelitesse ilmusid sellised tootjad nagu Pavel Šalek, Farmtrac, Foton, Ferrari, Jinma, Kioti, Kubota jt, lisaks veel muidugi need paari-kolmekümnehobujõulised traktorimargid, mida üldse arvele võtta ei saa või siis ei taheta seda teha, kuna masinaga teedel niikuinii sõita ei plaanita.

Suurenenud müüginumbrite taga võib olla mitmeid põhjusi, kuid kindlasti kuulub nende hulka väiketraktorite soodne hind.

Hinda aitavad langetada väiksemad töömugavused ja tagasihoidlik elektroonika. Vähemate elektroonikasüsteemidega traktoreid eelistavad viimasel ajal muide ka mitmed suured agrofirmad.

Arvatavalt ostavad selliseid traktoreid väiketootjad, kel võimsama masina ostmine pole lihtsalt arukas. Kuid neist ei ütle ära ka suurfirmad, mingi konkreetse väikesemahulise töö tegemiseks. Teisalt võib olla eeskuju võetud lääne poolt, eeskätt sakslastelt, kes mugavuse, aga miks mitte ka suurema jõukuse tõttu ei viitsi erinevate tööde tegemiseks haakeriista vahetada (näiteks taimekaitse, külvamine), vaid ostetakse uus, enamikul juhtudel kasutatud traktor. Seetõttu pole midagi imestada, väiksel Saksamaa taluperel on hoovis seismas 4-5 traktorit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing