Brüssel hoiatas suure eelarvedefitsiidiga riike

07. oktoober 2009, 12:58

Euroopa Komisjon plaanib vaatluse alla
võtta veel üheksa riigi, sealhulgas Saksamaa, paisuva eelarvedefitsiidi, millega
n-ö eritähelepanu all on juba 20 ELi riigi avaliku sektori finantsid.

Sellest järgmine samm on ülemäärase eelarvedefitsiidi menetluse käivitamine.

Täna lisandunud riigid on Saksamaa, Austria, Itaalia, Holland, Belgia, Portugal, Sloveenia, Slovakkia ja Tšehhi.

Tänavu mais prognoosis Euroopa Komisjon, et vähemalt 20 riiki rikub sel ja tuleval aastal euroalal kehtivat nõuet, et eelarvedefitsiit ei ületaks 3% SKPst. Kogu ELi võlakoorem riskib tuleval aastal paisuda 79%-le SKPst läinud aasta 62%-lt.

Itaalia eelarvedefitsiit kasvab tänavu 4,5%-le SKPst ning võlakoorem kasvab 113%le, Austria defitsiit paisub 4,2%le ja Portugali defitsiit komisjoni prognoosi järgi 6,5%le. Saksamaa eelarvedefitsiit kasvab tänavu 3,9%-le ning tuleval aastal 5,9%le SKPst.

Ülemäärase eelarvedefitsiidi menetlus on käivitunud juba Suurbritannia ja Ungari suhtes ning esimesed sammud selles suunas on astutud ka Prantsusmaa, Hispaania ja Iirimaa puhul, vahendas agentuur Bloomberg.

Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Joaquin Almunia hoiatas nädalavahetusel, et Euroopa peab aegsasti stiimuli majandusest kõrvaldama, kuna vastasel juhul võivad eelarvedefitsiidid käest minna ning vallanduda inflatsioon. Almunia sõnul ei peaks valitsused plaanima enam täiendavaid meetmeid majanduse ergutamiseks ning mõtlema selle asemel, kuidas avaliku sektori finantsid jälle stabiilsele alusele tuua.

Euroopa Keskpanga juhi Jean-Claude Trichet’ sõnul on stiimuli lõpetamise kõige tagumine aeg 2011. aasta.

Avaliku sektori finantsidele lisab survet tööpuuduse kasv – IMFi prognoosi järgi tõuseb töötus Euroopas praeguselt 9,6%-lt tuleval aastal 11,7%-le, mis on kõrgem näitaja kui USAs.

Kõrgeim tööpuudus euroalal on Hispaanias, 18,9%. Hispaania eelarvedefitsiit võib valitsuse prognoosi järgi tänavu paisuda 9,5%le. Koos Iirimaaga on Hispaania juba eelarvedefitsiidi kärpimiseks asunud makse tõstma.

Euroopa Komisjoni prognoosi järgi kasvab euroala SKP kolmandas kvartalis eelnenud kvartaliga võrreldes 0,2% ja aasta viimases kvartalis 0,1%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. October 2009, 13:38
Otsi:

Ava täpsem otsing