SEB hoiatab lati-tormi eest

ÄP 08. oktoober 2009, 00:00

"Me saame veel näha läbirääkimiste mängu Riia, IMFi ja Euroopa Komisjoni vahel," tsiteeris Johanssoni Rootsi uudistebüroo Direkt.

Rootsi rahandusministri Anders Borgi teravad väljaütlemised Läti aadressil pole Johanssoni sõnul imekspandavad, kuna Rootsi on ELi eesistujariik ning EL on Lätile lubatud 3,1 miljardist eurost juba 2,2 miljardit välja maksnud. Ka ülejäänud 0,7 miljardit on plaanis tänavu välja maksta. Ka IMF on enamiku oma laenuosast välja maksnud.

Veel on aga välja maksmata Põhjala riikide lubatud 1,8 miljardit eurot. See peaks toimuma 2010. aastal ning Borgi võib vaadata ka kui nende riikide rahandusministrite eestkõnelejat.

Johanssoni hinnangul tuleks Lätil kulutuste kärpimisi jätkata. "Lähiajal pole neil kibedasti raha vaja, kuid perspektiivis küll, ja ka diplomaatilisest aspektist on oluline kokkuleppele jõuda," ütles ta.

Läti keskpank, mille valuutareservid aasta laguse poole latti kaitstes järsult kahanesid, on saanud reservid kosutada 7 miljardile dollarile. Intressid pankadevahelisel turul on alla tulnud ja ka riigi maksevõimetuse vastu kindlustamise hind (CDS) on odavnenud.

Johanssoni sõnul SEB Läti riigi pankrotti ei usu. Panga baasstsenaariumi järgi jäävad kõigis Balti riikides fikseeritud valuutakursid püsima.

Küll aga on kasvanud poliitilised ja sotsiaalsed pinged. Pall on siiski praegu Läti väravas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:15

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing