Euroopa Keskpank jättis intressi rekordmadalale

08. oktoober 2009, 14:46

Täna euroala intresse arutanud Euroopa
Keskpank jättis enimjälgitud baasintressi rekordmadalale 1% tasemele, kus see on
püsinud juba selle aasta mai algusest.

Otsus oli ootuspärane – agentuuri Bloomberg küsitletud 53 analüütikust prognoosisid eranditult kõik, et keskpank täna intressi ei muuda.

Teise tänase küsitluse järgi ei tõuse euroala intressid enne 2010. aasta septembrit.

Veebruarist alates on Euroopa ühisraha euro dollari suhtes tugevnenud 18%, õõnestades Euroopa eksportijate tulusid ajal, mil majandus on üle saamas Teise maailma sõja järgse aja rängimast majanduskriisist.

Viimasel kahel nädalal on Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet vähemalt kolmel korral nimetanud, et toetab USA „tugeva dollari“ poliitikat, mida vaatlejad tõlgendavad kui märki kasvavast murest euro tugevuse pärast, kirjutas agentuur Bloomberg.

„Euro flirdib ajalooliselt kõrgeimate tasemetega ja see võib tekitada ekspordist sõltuvale euroalale probleeme,“ ütles Nomura Internationali ökonomist Laurent Bilke.

Täna oli euro kurss dollari suhtes 1,4759 dollarit eurost võrreldes näiteks 1,2530 dollariga veebruaris. Rekordi lõi euro dollari suhtes tasemel 1,60 dollarit eurost 2008. aasta aprillis.

Prognooside järgi jõudis euroala kolmandas kvartalis majanduslangusest välja. Siiski ei kiirusta veel ei euroala riigid ega Euroopa Keskpank majanduse ergutamiseks käivitatud stiimuleid lõpetama, kuna toibumine on habras. Euroopa Keskpanga prognoosi järgi kahaneb euroala SKP tänavu 4,1% ja kasvab tuleval aastal 0,2%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. October 2009, 14:57
Otsi:

Ava täpsem otsing