Dollar vaatas üle õla tagasi

Silvia Viidik 12. oktoober 2009, 00:00

Kui mõnda on juba tundunud, et dollar on ikka päris õnnetult kortsu närtsutatud ja kuidagi teda sirgeks triikida ei saa, muutis eelmise nädala viimane päev valuuta nädalavahetust pisut rõõmsamaks.

Dollari indeks, mis mõõdab USA valuuta liikumist kuue suurema maailma valuuta - Jaapani jeeni, euro, Šveitsi frangi, Suurbritannia naelsterlingi, Rootsi krooni ja Kanada dollari - vastu, kerkis reedel 0,3 protsenti, 76,191 punktile.

Neljapäeval puudutas indeks 75,767 punkti, mis on eelmise aasta augustist kõige madalam tase. Aasta lõpetab dollar Bank of New Melloni prognoosi järgi siiski tasemel 1,50 dollarit ühe euro kohta. Reede pärastlõunal sai ühe euro eest 1,47 dollarit.

Olulisimaks tõusuajendiks ja n-ö isutekitajaks USA varade järele oli Föderaalreservi juht Ben Bernanke, kes teatas et pank on majanduse paranedes valmis rahapoliitikat tugevdama. Seda eeskätt inflatsiooniprobleemi vältimiseks aja edenedes. Pärast sõnavõttu tegi dollar jeeni vastu viimase kahe kuu suurima tõusu pärast 11protsendilist vajumist alates märtsist. Langus euro vastu on samal ajal olnud pisut suurem, pea 15protsendiline.

Riigi kunagisest hiilgusest kui vaadata ameeriklaste rikkuse muutumist, on vähe alles jäänud. Vara inimese kohta on langenud 2007. aasta septembris saavutatud kõrgtasemelt 212 599 dollarilt 172 749 dollarile selle aasta augustis. Lisaks on riigis aina kallim elada. Selle mõõdikuks võib tuua kuulsa Big Mac indeksi, mille järgi maksab Big Mac hamburger USAs sel aastal 3,59 dollarit, seistes eelmise aastaga võrreldes muutumatul tasemel. Euroopas on hamburgeri hind langenud 13 protsenti 4,62 dollarile ning Suurbritannias 19 protsenti 3,69 dollarile.

Dollari väärtusese kahanedes, on korrektuure teinud ka valuutareservide haldajad. Nimelt on globaalsetes reservides IMF andmetel langenud dollari osakaal varasemalt 65 protsendilt esimeses kvartalis 62,8 protsendini ning euro osakaal kasvanud 25,9 protsendilt 27,5 protsendile.

Nagu näha, dollar on viimasel aastal kõvasti vatti saanud ning ilmselt ei ole jätkusuutlikku tuhast tõusmist lähemal ajal ka väga põhjust oodata. Siiski on hea, et ta oma pikal trepil allapoole vahel ka seljataha kiikab.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing