Analüütikud: USA suurim kriis on läbi

12. oktoober 2009, 19:04

USA ajaloo suurim kriis alates Suurest
Depressioonist on praeguseks läbi, aga suurest tööpuudusest tingutud kehv
tarbimine aeglustab majanduskasvu kiirenemist, vahendab Reuters täna avaldatud
ülevaadet.

Rahvusliku majandusanalüütikute assotsiatsiooni (NABE) raportis, kus oli küsitletud 44 makroanalüütikut, uskus 80 protsenti vastanutest, et pärast nelja järjestikust langust, kasvab majandus taas.

„Suur kriis on läbi,“ lausus NABE järgmine president Lynn Reaser. „Enamik makroanalüütikuid usub, et kriis on läbi, aga taastumine tuleb ilmselt aeglasem, kui tavaliselt pärast sellistele kriisidele järgneb.“

Praegune kriis, mis algas 2007. aasta detsembrist on kestvaim ja sügavaim alates 1930-ndatest aastatest. See algas USA eluasemeturu kokku kukkumisest ning süvenes globaalse krediidikriisi käigus.

Kaks kolmandikku vastanutest usub, et eluasemete hinnad saavutavad põhja sel aastal ning kõrged hinnad ei hakka takistama sektori taastumist.

Analüütikud ennustavad, et töötus kasvas 2010. aasta esimeses kvartalis 10 protsendini ning järgmise aasta lõpuks langeb 9,5 protsendini. Praeguse kriisi ajal hävitatud tööjõu turg taastub peamiselt 2012. aastal või isegi hiljem.

Tänu krediidituru taastumisele näeb USA majandus järgmisel aastal korralikku kasvu ilma, et peaks muretsema inflatsiooni kiirenemise pärast, kinnitas Reaser. USA keskpank jätab baasintressi nullilähedaseks kuni järgmise aasta kevadeni, misjärel hakkab seda tõstma kuni ühe protsendini järgmise aasta lõpuks.

Vastanud usuvad ka, et dollar nõrgeneb sel aastal ning see jätkub ka järgmisesse aastasse, aga see ei vähenda kaubandusdefitsiiti, sest majanduse taastumine suurendab nõudlust importkaupade järele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. October 2009, 20:08
Otsi:

Ava täpsem otsing