Kadrin Karner • 14. oktoober 2009 kell 21:00

Elamuehitajad kurdavad laenude lõppemist

Koger & Parterid juhi Andres Pärloja sõnul on nad saanud mõlemast juhtivast kommertspangast sõnumeid, et kaalutakse elamuehituse finantseerimise peatamist mingiks ajaks.

Pärloja ütles, et seda on pangad talle mitteametlikes vestlustes öelnud. "Meile on mõista antud, et pangad kaaluvad ühe võimalusena arendusperioodil riskide võtmisest loobuda ehk sisuliselt seda äri mitte teha," selgitas ta. Tema sõnul ei ole pankadel suure tõenäosusega sellekohast ametlikku seisukohta veel olemas. "See teema on pangandusringkondades lihtsalt kaalumisel kui üks võimalik poliitika, mida võiks rakendada, et vältida tulevikus olukorda, kuhu pangad kinnisvaraturu tõttu praeguseks sattunud on," selgitas Pärloja.

Swedbank ja SEB väitsid mõlemad, et pole sellist mõtet kaalunud.

"Swedbank ei ole laenukraane kinni keeranud, kuid me kaalume iga finantseerimistaotlust nii kliendi- kui ka projektipõhiselt. Ka peame väga oluliseks arendaja suutlikkust argumenteerida, milles täpselt seisneb praeguses turuseisus tema projekti elujõulisus," ütles Swedbanki ettevõtete finantseerimise divisjoni direktor Tauno Vanaselja.

Tema sõnul jätkatakse elamuarendusprojektide finantseerimist. "On selge, et kuna praegu on valmis korterelamute laovaru turul üsna arvestatav, siis suuremahuliste korterelamute finantseerimisvajaduste kasvu me lähikvartalis ei ennusta," ütles Vanaselja.

SEB pressiesindaja Silver Vohu kinnitas, et pank ei ole sellist ideed kaalunud. "Jälgime turu aktiivsust ning laenu saamine või mittesaamine sõltub ettevõtte tugevusest ning omanike tugevusest. Samuti vaatame tehtud äriplaani, et selgitada välja, kas see selles sektoris toimib," rääkis Vohu.

YIT Ehitus ASi juht Priit Sauk kinnitas, et ta usub täitsa Pärloja väidet, et pangad võivad loobuda mingiks ajaks elamuehituse finantseerimisest. "Nemad käivad pangas ka arendajana ja tahavad oma projekte ellu viia," lisas ta. Sauki sõnul erineb YIT Koger & Partneritest selle poolest, et ei kasuta üldse kohaliku panga raha. "Üldjuhul kasutame me emaettevõtte raha," selgitas ta. Samas ei taha Sauk uskuda, et pangad elamuehituse finantseerimisest täielikult loobuks, ning ütles, et pigem valitakse klienti ja projekti.

A&A Kinnisvara omanik Aivar Villemson ei usu, et pangad elamuehituse projektide finantseerimisest täitsa loobuks. Tema arvab, et pigem saadab pank tühjade kätega koju need, kes tegelevad ainult kinnisvara arendamisega, kuna seal praegu rahavoogu ei ole ja puudub kindlus, kas midagi pärast ka pangale tagasi tuleb.

Isiklikud kogemused on Villemsonil pankadest laenu saamisega väga head, ka viimasest ajast.

"Minul on isegi põllud, mida pank on finantseerinud, kuigi nad on ise välja öelnud, et ei anna hoonestamata maale laenu," rääkis Villemson. Siiski võib ta kinnitada, et tema kümnest sõbrast üheksale on pangad laenu küsimise peale ära öelnud. Samas ütles ta, et pangad vaatavad kohe, kas oled kinnisvaras olnud paar-kolm aastat või juba kümme aastat ja kas tegeled ainult kinnisvaraarendusega või toob raha sisse ka mõni muu tegevusala.

Hetkel kuum