Tööandjad tuleviku osas riigist pessimistlikumad

15. oktoober 2009, 13:47

Eesti ettevõtjad hindavad majanduskasvu
perspektiive lähiajal pessimistlikumalt kui Eesti Pank ja rahandusministeerium,
näitab tööandjate keskliidu äsja ilmunud majandusülevaade.

Selleks, et hinnata ettevõtjate ootusi majanduskeskkonna arengute osas, viis tööandjate keskliit septembri alguses läbi oma liikmete küsitluse. Selle tulemustest nähtub, et majanduse eesliinil tegutsevad praktikud on majanduskasvu taastumise osas jätkuvalt ettevaatlikult meelestatud, kuigi võrreldes aprilliga on ettevõtjate ootused siiski mõnevõrra tõusnud.

Seekord leidis 82% vastanuist, et Eesti majanduse olukord jääb järgmise kuue kuu jooksul samaks või halveneb. 40% neist arvas, et olukord jääb samaks, 32%, et halveneb veel mõnevõrra, ja 11%, et majanduse olukord läheb lähema poole aasta jooksul oluliselt halvemaks. Ettevõtjate hinnang majanduse väljavaadetele on aga paranenud võrreldes aprilliga, mil peaaegu pool küsitletud ettevõtjatest (47%) leidis, et olukord muutub kuue kuu jooksul vähemalt mõnevõrra halvemaks.

Keskliidu kolmanda kvartali majandusülevaade keskendub Eesti konkurentsivõime analüüsimisele. Kuna majanduskriisile eelnenud buum on konkurentsivõimet oluliselt kahjustanud, peavad valitsus ja ettevõtted astuma samme tootlikkuse ja konkurentsivõime süstemaatilisele suurendamisele, leiavad tööandjad.

Keskliidu kvartaliprognoos ennustab Eesti sisemajanduse kogutoodangu languseks 2009. aastal 15%. See suurendab riski, et Eesti ei suuda täita eurole üleminekuks vajalike Maastrichti kriteeriume ja eurotsooniga liitumine lükkab määramatusse tulevikku. Eelarvekriteeriumi täitmiseks tuleks 2009. aastal valitsussektori eelarvepositsiooni parandada veel kahe miljardi krooni ulatuses, teatasid tööandjad.

Majandusülevaate kohaselt võib pikaajalisem stagnatsioon Eesti majandust tabada ka edaspidi, kuna Eesti ekspordipartnerite majanduse elavdamist taotlenud stiimulpaketid on vähendamas oma mõju, krooni reaalne vahetuskurss on muutunud ebasoodsaks ja tarbijakäitumise siseriiklikud trendid konservatiivsemaks. Samuti on vahepealsed head ajad muutnud ettevõtluse struktuuri selliselt, et Eesti konkurentsivõime eksporditurgudel on viimase kaheksa aastaga 60% vähenenud.

Ülevaade pakub välja ka pikaajalised soovitused riigile, kuidas tootlikkust ja konkurentsivõimet taas suurendada. Keskliit teeb ettepaneku keskenduda kolmele tegevusele: toetada tehnoloogiamahukaid investeeringuid, vähendada riigi jooksvaid kulutusi, algatada struktuursed haridus- ja tööjõureformid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. October 2009, 13:59
Otsi:

Ava täpsem otsing