EL: riigid peaksid pankade päästeraha jagama

16. oktoober 2009, 20:37

Euroopa riigid võiksid jagada mitmes riigis
tegutsevate pankade päästmiseks kulutatud rahasid, kirjutab Euroopa Liit
globaalse kriisi järgse toimetuleku raporti algversioonis.

Ettepanek jagada otseseid finantskulusid ning vaadata üle pankadele kehtestatud seaduslikud reeglid peaks avaldatama 20. oktoobril.

Euroopa valitsused on kulutanud panganduse ülevalhoidmiseks juba 5,3 triljonit dollarit ning Euroopa Komisjon vaatab üle kulutuste tegemiseks läbi viidud riiklikke päästeplaane. Ettepaneku kohaselt peaks iga riik, mille pinnal on toetust vajanud panga üksusi, osalema selle eest maksmisel. Siiski ei too raporti esialgne versioon välja iga riigi osaluse suurust.

„Sündmused, mis ümbritsesid Fortise, Lehmani ja Islandi pankade läbikukkumist hiljutises finantskriisis, on karmid näited, kui kahjustav võib olla adekvaatse tegevusreeglistiku puudumine finantsstabiilsusele terves Euroopa Liidu pangandussüsteemis,“ seisab raportis.

Käesolev ettepanek on üks paljudest, mille Liit on esitanud, et finantsregulatsiooni tugevdada. Eelmisel kuul tehti ettepanek luua kolm eraldi võimuorganit panganduse, väärtpaberite ja kindlustuse jaoks koos Euroopa Süsteemse Riski Nõukoguga, mis peaks jälgima võimalikke ohukohti finantsstabiilsusele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. October 2009, 20:37
Otsi:

Ava täpsem otsing