Kuhu panna Telekomi rahahunnik?

16. oktoober 2009, 12:22

Täna sõidab Eesti Telekomi aktsiate
müügist kontodele miljardiga mõõdetav rahavanker, sellele lisandub lähiajal veel
korralik summa. Paljudel on küsimus: "Mida ma selle rahaga peale hakkan?".

Kui Eesti riigile laekuv 3,49 miljardit krooni välja jätta, kantakse täna Eesti Telekomi aktsionäride kontodele 1,21 miljardit krooni. Sellele lisandub 30. oktoobril dividendidena 91 miljonit krooni. Seega ilma riigi osata voolab kontodele selle kuu jooksul kokku 1,3 miljardit krooni.

Sellele omakorda lisandub esimesel detsembril veel 334 miljonit krooni ülevõtupakkumise vastu võtmata jätnud aktsionäridele. Kokku saavad Eesti juriidilised ja eraisikud ilma riiki arvestamata täna, 30. oktoobril ja esimesel detsembril 583 miljonit krooni, sellest täna peaks eestlastele ülevõtuga nõustunute proportsioone arvestades laekuma umbes 430 miljonit krooni.

Nüüd on siis küsimus, mida selle rahaga peale hakata? Niisama kontole panna ei ole mõistlik.

Kui otsida head ja lihtsat varianti, siis paraku ma millegi originaalsega hiilata ei suuda. Sellest on palju räägitud ja selle on tõenäoliselt paljud ka juba avastanud, et Leedu börsile jääb Eesti Telekomiga sarnane, aga veelgi parem telekomiettevõtte TEO alles. Viimase täna avaldatud tulemused kinnitavad veelkord TEO atraktiivsust – isegi kitsastest tingimustes, tõusnud tulumaksu taustal, suudab kontsern kasumit kasvatada, napilt, aga siiski. Ja isegi praeguselt aktsia hinna tasemelt on TEO dividenditootlus eelmise aasta eest tehtud väljamakse põhjal pea 12%. Niivõrd kõrge ehk 0,23-litine dividendimakse aktsia kohta ei ole küll jätkusuutlik, aga ka 0,2 litti tähendab 10%-list dividendimäära, 0,15 litti aga 7,6%-list dividendimäära (miinus tulumaks). Isegi see on parem, kui kontol või tavalises hoiuses raha hoidmine.

Või siis veidi ekstreemsemad ideed – miks mitte lükata käima lõpuks ometi oma ammune äriidee?

Sellise kuulujutu tasemel info kohaselt (LHV foorumitest) olla keegi Veerenni 15 asumis soetanud 34 uues majas asuvat korterit, hinnaga 7000 krooni ruutmeetrist. Tundub küll uskumatult madal hind, aga olukord kinnisvaraturul on ka uskumatu. Äkki oleks see hea lahendus – kui üksi ei jaksa osta, võiks endised Telekomi aktsionärid seljad kokku panna ja samuti väga atraktiivse hinnaga plokktehingu teha. Praegu ja lähemal ajal on ju kinnisvara soetamiseks suurepärane aeg, paljud müüjad on sundseisus ja kui keegi pakub suures mastaabis lahendust, saab ka väga hea hinna.

Taolise hinna juures saaks väikse kahetoalise korteri kätte alla 300 000 krooni, võimalik, et tuleb teha veel lisainvesteeringuid, ent kui see korter 3000 krooniga välja üürida, tuleb samuti aasta tootluseks üle 10%. Väga spekulatiivne ja robustne arvutus, lihtsalt idee edasi andmiseks. Niisiis olekski endistel telekomimeestel uus kena kinnisvarafirma, millesse voolab stabiilne rahavoog üüri näol nagu omal ajal Eesti Telekomist dividendide näol.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. October 2009, 13:20
Otsi:

Ava täpsem otsing