Iiri ministrid: kui ise ei suuda, tuleb IMF

17. oktoober 2009, 10:03

Iiri tervishoiuminister ning endine
asepeaminister Mary Harney hoiatas reedel, et kui riik ei suuda ise kulusid
vajalikul määral kärpida, tuleb abi paluda IMFilt.

„Kulutame nädalas 500 miljonit eurot rohkem kui tuludena laekub. Selline olukord ei saa jätkuda,“ ütles Harney.

Ajaleht Financial Times kirjutas, et Iiri ministri hoiatus oli osa „koreograafiast“, mille eesmärk on saada avalikkuse toetus riigi 88-aastase ajaloo kõige valusamet kärbetega säästueelarvele.

„Kui valitsus ei suuda ise teha, mis vaja, siis tulevad teised nagu IMF ja teevad vajalikud otsused päevapealt,“ ütles minister.

Iirimaa oli mullu euroala riikidest esimene majanduslangusesse läinud riik, mille SKP on IMFi hinnangul arenenud riikidest kõige järsemas languses. Ajavahemikul 2008-2010 kahaneb SKP kokku 14%.

Tuleva aasta eelarves, mis Iiri rahandusministri Brian Lenihani sõnul on „test, kas suudame tõusta raskustest kõrgemale“, on kavandatud kulukärpeid 4 miljardi euro ulatuses. Lõviosa kärbetest tuleb avaliku sektori palkade ja sotsiaalkulude arvelt.

Need kärped oleksid ministri sõnul aga „piknik“ sellega võrreldes, mida IMF nõuaks. Üksi tervishoiusektori eelarvest lõigataks sel juhul maha 30-40%.

Maksutulude alalaekumine on tänavu 2 miljardit eurot ning sõltumatu mõttekoda ESRI prognoosib, et kavandatavate eelarvekärbetega suudaks Iiri valitsus vaid defitsiidi kasvu peatada, mitte seda vähendada. Tuleval aastal tuleb ikkagi veel 12% ulatuses SKPst laenu võtta.

Ilma reformideta riskib Iirimaa avaliku sektori võlg kasvada tänaselt 76 miljardilt eurolt aastaks 2013 160 miljardile eurole, mis tähendaks, et igast kolmest maksudest laekunud eurost läheks kaks võla teenindamiseks.

Rikaste kõrgema maksustamise teed, mida nõuavad ametiühingud, pole Iiri valitsus läinud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. November 2009, 15:12
Otsi:

Ava täpsem otsing