Anne Oja • 18. oktoober 2009 kell 21:00

Swedbank päästab uppuvaid maju

Kortermajade sundmüük on kujunemas uueks trendiks, rääkis Äripäevale portaali varad.ee haldaja Priit Maanurm. Erinevalt varasemast on paar korda juhtunud, et korduvenampakkumisele pandud kinnisvara hind mitte ei lange, vaid tõuseb.

Möödunud nädalal oli enampakkumisel kolm kortermaja Tartumaal Luunja vallas Lohkva külas. Nädala lõpus tuli massmüüki kortereid Artig KV ehitatud elamus Veerenni 15 Tallinnas. Artigi omanikud olid Marek Antoniak ning äraostmatuna suurde poliitikasse tulnud Indrek Raudne.

"Kokku on seal 180 kinnisasja, nii korterid, majad tervikuna, kus on korteriomandid moodustatud, kui ka projektid," ütles pankrotihaldur Toomas Saarma .

Müügiportaalis varad.ee kuulutuse juures avaldatud piltidelt tundusid tumepunastes ja sügavkollastes toonides Lohkva kortermajad kenad. Alghind koos käibemaksuga oli vaid 25 miljonit krooni, kuid müügi lisatingimus nägi ette kanalisatsioonitrassi ehitamist, seejuures ei tohi juba olemasolevatelt korteriomanikelt lisaraha nõuda. Pankrotihaldur Einar Vallaste ütles, et nagu arvata võiski, kukkus oksjon huviliste puudusel läbi.

Swedbank andis transiidiärimeestele Aleksander Katajevi ja Sergei Nemetsi Nordeks Arendusele Lohkva elamute ehituseks 70 miljoni krooni ringis laenu. Ettevõtet juhtis kunagine Hansapanga kinnisvara finantseerimise valdkonna juht Sven Soomuste.

Samas oli pankrotistunud Greidpordi Lepa tänava korterelamu sundmüügis vaid ühe korra, seejärel leidsid korterid turvalise paiga Swedbanki kinnisvaraportfellis.

Kui laiemalt on teada, et Swedbank võttis arendaja makseraskuste tõttu üle nn targa maja Tallinnas, on praeguseks panga kontrolli all rohkem kortermaju kui üks.

Swedbanki tütarfirmale SRE Managemendile ja selle tütrele SCRE Segundole kuuluvad Tallinnas Juurdeveo 19 ja suure osa Tartus Lepa 23 korterite kõrval ka kortermajad Nõmmel Pärnu mnt 285, Lasnamäel Punane 14a ja Pärnus Aida 5. Nõmme kortermaja eelmine omanik oli jaanuaris pankrotistunud väikearendaja Mono Invest. Lasnamäe ja Tartu kortermajad jõudsid Swedbanki kontrolli alla pärast osaühingute Conductor ja Greidport pankrotistumist.

Pärnu kortermaja ehitas Tõrva väikefirma Uue Veski Vara. Swedbank andis arendajale kopsaka laenu - registris on näha ligi 94 miljoni kroonine hüpoteek.

Äripäeva andmetel pole teised Eesti pangad uppuvaid kinnisvaraprojekte seni üle võtnud.

Swedbanki tütarfirma SRE Management lähtub kinnisvara omandamisel selle pikaajalisest väärtusest.

Vastab SRE Managemendi investeeringute juht Meelis Shokman.

Mis ajal kortermajad ja maad omandasite ja miks?

SRE Management jälgib kinnisvaraturul toimuvat ja teeb tehinguid sundmüügis olevate objektidega, st osaleb täitevmenetluses või pankrotimenetluses toimuvatel enampakkumistel. SRE Management teeb oma ostuotsused atraktiivse hinnataseme põhjal ning lähtub vara pikaajalisest väärtusest.

Kui suureks plaanite kinnisvaraportfelli kasvatada?

SRE Managemendil ei ole plaani oma portfelli suureks kasvatada. Kui kiiresti, kui palju ja milliste objektidega portfell kasvab, sõltub, nagu öeldud, sundmüüki tulevatest objektidest ja nende pikaajalisest väärtusest.

Kõige rohkem on pakkumises probleemsemaid arendusi, kus arendaja on makseraskustes või pankrotis ning ehitus või dokumentatsioon on jäänud poolikuks. Samas on ostjate huvi kasvanud ja seda just uute ja lõpetatud arenduste vastu.

Hetkel kuum