TTÜ taotleb USAst vähiravimeetodi patenti

19. oktoober 2009, 10:03

TTÜ esitas Ameerika Ühendriikide
patendiametile taotluse patenteerida Tehnikaülikooli professor Priit Kogermani
uurimisgrupi avastatud uudse kasutusviisi kinaasile HULK3.

TTÜ teadlased eesotsas prof Priit Kogermaniga on avastanud kinaasi HULK3 uue kasutusvõimaluse. Tegemist on kinaasiga, mis võib sobida ravimimärklauaks vähkkasvaja ravimisel, teatas ülikool.

Professor Priit Kogerman selgitab, et vähk tähendab enamasti rakkude ülemäärast produktsiooni, millest osadel on tüvirakkude omadused. „HULK3 on oluline tüvirakkude taastootmist mõjutav valk rakus. HULK3 mõjutamisega saab mõjutada vähirakkude hulka. Samuti võib selle abil õnnestuda alla suruda vähirakkude liikumist algsest vähikoldest välja, st vähendada siirete ehk metastaaside teket,“ kinnitab prof Kogerman.

Prof Kogermani uurimisrühm kasvatab vähirakkude uurimiseks vähirakke näiteks kana- ja hanemunades ning jälgib, kuidas vähirakud kasvavad, endale verevarustust tekitavad ja algsest vähikoldest edasi liiguvad. Neid protsesse saab uurimisrühma hinnangul mõjutada uudsete eksperimentaalsete vähiravimite kandidaatidega. „Pärast pikaajalist ja kallist arendustööd, mis kestab keskmiselt kümme aastat, võivad need preparaadid jõuda ka meie kliinikutesse ja patsiendid saada ka reaalset kasu. Kui see unistus ei teostu, siis saame ikkagi uusi teadmisi, mis aitavad vähktõvest paremini aru saada ja selle vastu võidelda. Miinimumprogrammina näeme rakendusena kliinikus kasutatavaid teste, mis aitavad vähktõbe diagnoosida ja selle edasist kulgu prognoosida. Seda hiljemalt viie aasta pärast,“ loodab prof Kogerman.

TTÜ patenditaotluse koostamisel on abiks olnud TTÜ teadus-arendusosakonna ning TTÜ tehnoloogia- ja innovatsioonikeskuse töötajad. Patendi spetsiifilisust arvestades palgati appi USA patendiadvokaat Washingtoni advokaadibüroost Dodds Associates.

HULK3-e puudutavad teadustulemused ilmuvad lähiajal rahvusvahelises teadusjakirjanduses, esimene neid tulemusi kirjeldav artikkel on avaldamiseks vastu võetud ajakirjas /Experimental Cell Research/. Töö põhiautoriks on doktorant Alla Maloverjan. Priit Kogerman on varasemalt esitanud mitmeid rahvusvahelisi patenditaotlusi ja saanud patente, millest osa on välja litsentseeritud Eesti biotehnoloogiafirmadele (InBio, Celecure).

Praeguseks on välja töötatud ja ka Eestis müüdavad vähiravimid, mille märklauaks on kinaasid (kuid mitte HULK3). Näiteks rinna- ja emakakaelavähi ravim Herceptin/trastuzumab, samuti leukeemiaravim Glivec.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. October 2009, 10:03
Otsi:

Ava täpsem otsing