Tarvo Vaarmets • 19. oktoober 2009 kell 21:00

Pool aastat kühveldamist

Kui septembri alguses sai raporteerida rahakühveldusindeksi väärtuse 50protsendilisest tõusust ja samas kuus ka indeksi väärtuse kahekordistumisest, siis pool aastat pärast strateegia väljakäimist tuleb tõdeda, et kiirele kasvule on järgnenud ka korralik kukkumine.

Rahakühvelduse esimesed kolm kuud möödusid üsna rahulikult - Arco Vara, Baltika, Olympicu ja Tallinki aktsiast koosnev portfell erilist tootlust pakkuda ei suutnud. TeliaSonera ülevõtupakkumine tõmbas aga Tallinna börsi hooga käima ja indeks sööstis püstloodis üles. Senises 23. septembril tehtud tipus oli indeksi väärtus 210,64, mis märkis umbes viie kuuga 110,6%-list sööstu. Nüüdseks on rahakühvelduse strateegia aga tipust juba 17% tagasi andnud.

Tagasi vaadates tundub kõik muidugi üsna loogiline - kevadel müüdi aktsiaid, nagu homset enam ei tuleks. Lihtsustatult hinnates oli olukord sisuliselt riskivaba - kui homset tõesti tulnud ei oleks, siis oleks nii investeeritud kui ka investeerimata raha väärtus olnud null.

Rahakühvelduse strateegia sünni ajaks olid juba esimesed julgustavamad signaalid tulnud ja aktsiad ka juba veidi kerkinud, ent siiski endiselt suure hirmu all. Iseenda ebaratsionaalsusest üle olles polnud just väga raske arvata, et lähemas või pikemas perspektiivis ootab ees mingit sorti tõus. Nii läks, nüüd on tõus tehtud ja ka kasumit võetud.

Järgmisi liikumisi võivad esile kutsuda kolmanda kvartali tulemused, kust turg tõenäoliselt veel kasumeid ei oota. Samas võivad pettumuse tuua kahjuminumbrid. Raske on lähemaid liikumisi prognoosida, kuid võiks loota, et päris nulli indeks enam ei kuku.

Rahakühvelduse strateegia idee oli lihtne - osta hirmuajal riskantseid ehk sügavalt alla müüdud aktsiaid ja hoida pöialt, et võimalikult paljud neist kriisi üle elavad. Praegu seisuga ei ole ikka veel ükski neljast ettevõttest pidanud rasketele aegadele alla vanduma. Strateegia nägi ette, et igasse aktsiasse paigutatakse raha võrdselt, näitlikult pandi igasse aktsiasse 10 000 krooni, seega kokku investeerisime 40 000 krooni. Septembris tehtud tipus oli sellise portfelli väärtus 84 300 krooni, eile aga 69 900 krooni.

Hetkel kuum