Swedbank: head äri rahastame ikka

Sirje Rank 22. oktoober 2009, 00:00

Uute laenude väljastamise kasvatamiseks on panga kõrval vaja ka klienti, praegu on laenunõudlus aga väga väike, lisas ta intervjuus.

Ettevõtjad kurdavad, et pangast ei saa laenu. Pangad väidavad, et tahtjaid pole. Kuidas siis on?

On selge, et riskid on kasvanud ja niisama lihtsalt enam laenu ei saa kui buumiaastatel 2007 ja 2008. Selles mõttes vaatavad nii pank kui ka ettevõtja olukorrale uue pilguga. Samas on palju firmasid, kellel on head väljavaated, ehkki nad praegu on raskustes. Neid me püüame toetada.

Kuid on ka selliseid, mille ärimudel muutunud oludes enam ei tööta. Osa firmasid peab tegevuse lõpetama. See on üks osa struktuursetest muudatustest, mida kriis kaasa toob. Ja kui need firmad, mis kurdavad, et ei saa laenu, on sellest viimasest kategooriast, siis loomulikult on neil raske laenu saada.

Kas võib juhtuda, et Swedbank näiteks kinnisvaraprojektidele enam üldse laenu ei anna?

Ei. Töötame Balti riikides pika perspektiiviga. Vaatame läbi kõik laenutaotlused ja viimasel ajal oleme kohtunud ka kinnisvara- ja ehitusfirmadega, mis näevad võimalusi ja investeerivad. Aga see on selge - sinna on veel pikk tee minna, enne kui n-ö normaalne olukord taastub. Kui aga võrrelda poole aasta taguse olukorraga, siis on praegu mitmeid positiivseid märke.

Uute laenude väljastamine on Balti riikides languses, millal trend võiks pöörduda?

Väga raske öelda. Selleks pole ju vaja üksnes panka, vaid ka klienti. Praegu on laenunõudlus väga väike. Vaatame avatud meelega läbi kõik laenusoovid. Ja kui leiame hea äriplaani hea tulevikuväljavaatega, siis oleme valmis panga rolli täitma.

Milline on praegu Rootsi ettevõtjate suhtumine - kas kriis on nad Balti riikidest eemale peletanud või on selliseid, kes näevad hoopis võimalust siia tulemiseks?

Nii Rootsi kui ka Balti riikide firmad kõhklevad. Majanduse madalseis jätkub ja see pole just kõige parem investeerimiskliima. Kui nüüd need positiivsed märgid, mida me ka globaalsel tasandil oleme näinud, süvenevad, muutub positiivsemaks ka ettevõtjate suhtumine investeeringutesse.

Aga kui rääkida tänasest päevast, kas on märgata suhtumise muutust?

Firmaklientidega kohtudes on mul tekkinud mulje, et nad tajuvad olukorras teatud positiivset muutust. Kuid sealt kindlale pinnale jõudmine on pikk maa… Varem või hiljem majandus toibub, kuid millal, on raske öelda. Ei välista, et ees on bumpy road, sellest tuleb endale aru anda. See mõjutab Balti riikidesse investeerimishuvi nii kohapeal kui ka välismaal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing