Europarlament küsib majanduse taastamise kavale rohkem raha

22. oktoober 2009, 15:05

Euroopa Parlamendi saadikud nõuavad, et
majanduse taastamise kavale eraldataks 1,5 miljardit eurot uutest vahenditest
ning piimafondile 300 miljonit eurot. Parlamendiliikmed taastasid Euroopa
Komisjoni esialgse eelarveprojekti summad, mida nõukogu oli kärpinud.

Saadikud hääletasid täna läbi 2,1kilose virna muudatusettepanekuid, mis esitati 2010. aasta eelarve projekti kohta. Euroopa Komisjoni eelarve projekti poolt hääletas 522, vastu 68 ja erapooletuks jäi 39 saadikut.

"Kriisi tõttu soovib nõukogu võimalikest väikseimat eelarvet. Ent meie parlamendis usume, et parlamendil on mitmeid vahendeid, mida tuleks kasutada veel paremini, tõhusamalt ning võimsamalt, just selleks, et tagada kriisist väljatulek," ütles eelarve raportöör L?szló Surj?n teisipäeval nõukogu ja komisjoniga peetud arutelul.

Majanduskriisi leevendamiseks küsivad parlamendiliikmed majanduse taastamise kava energiaga seotud osade rahastamiseks 1,5 miljardit eurot maksetena (1,98 miljardit eurot kulukohustustena), mis peaks olema "värske raha", st ei tohiks tulla teistelt eelarveridadelt.

Majanduse taastamise kava kaks peamist osa on energiainfrastruktuuri projektid ning maaelu areng (interneti infrastruktuurid). Parlament ja nõukogu on juba leppinud kokku taastamiskava mahus (5 miljardit eurot) ning selles, kuidas kava sel aastal rahastatakse ( 2,6 miljardi euro ulatuses). Otsustamata on see, kuidas kava rahastada järgmisel aastal (2,4 miljardi euro ulatuses).

Saadikud leiavad, et taastamiskava maaelu arengu osa võib rahastada teistelt eelarveridadelt võetavatest vahenditest, kuid et energiaprojektide jaoks tuleb lisada 1,5 miljardit eurot "värsket raha".

Üks parlamendi nõudmistest 2010. aasta eelarveläbirääkimistel oli uus piimafond, mille eesmärk on soodustada piimasektori ümberkorraldamist seoses piimakvootidest järk-järgult loobumisega. Fond rahastaks nt vähem soodustatud alade toetusmeetmeid, müügiedendust ning alternatiivsete sissetulekuallikate otsimist.

17. septembril palus parlament suure häälteenamusega piimafondi loomist. Eelarvekomisjon tegi ettepaneku eraldada fondile 300 miljonit eurot ning täiskogu toetas seda ettepanekut.

1,5 miljardit eurot uusi vahendeid majanduse taastamise kavale

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. October 2009, 15:05
Otsi:

Ava täpsem otsing