Rootsi Trelleborg paneb Saaremaa tootmisele mahtu juurde

Väinu Rozental 26. oktoober 2009, 00:00

"Majandusolukord muutub: kui aasta algul koondasime, sest tellimusi oli vähe, siis nüüd on emaettevõte otsustanud Saaremaa tootmisüksust laiendada," rääkis OÜ Trelleborg Moulded Components Estonia tegevjuht Kalver Kirs.

Tema sõnul on laienduse peapõhjuseks see, et emaettevõte toob oma Rootsis Sjöbos, Hemses, Örebros ja Forshedas asuvatest tehastest osa tootmisest üle Saaremaale, sest Eestis on kulud väiksemad. Mullu sulges Trelleborg tehase Mörbylangas ning osa sealsest tootmisest juba kolis Kuressaarde.

Kirsi andmeil suureneb järgmise aasta lõpuks tootmispind 3200 ruutmeetrilt 2100 ruutmeetri võrra ning töötajate arv tõuseb 80 inimeselt 150-le. Kui palju laiendus maksma läheb, ei soostunud Kirs ütlema. "Mitmeid lahtisi otsi on veel," märkis ta.

Varem on Trelleborg AB seoses Kuressaare tehase laiendamisega ajakirjanduses rääkinud ligi 100 miljonist kroonist ning 230 töökohast. "Ilmselt pidasid nad silmas pikemat perspektiivi kui 2010. aastal valmiv laiendus," lisas Kirs.

Trelleborg Moulded Components Estonia toodab kummi- ja metallidetaile veoautotööstusele, eeskätt Volvole, aga ka Scaniale ja Saabile.

Trelleborg Moulded Components Estonia eelkäija oli 1992. aastal asutatud OÜ Saare Martex. Firma omanik Enn Meri müüs Saare Martexi kaks aastat tagasi rootslastele ning keskendus Kaarma vallas tegutsevale OÜ-le Merinvest, mis toodab kummidetaile Euroopa sõiduautotööstusele.

Kuigi mõlemad tehased toodavad kummidetaile, ei olda konkurendid, sest toodete tellijad on erinevad, kommenteeris Merinvesti suuromanik Enn Meri taanlastele kuuluva ja Kuressaares asuva tehase suuri laienemisplaane.

"Kahe ettevõtte suunad on erinevad - meie toodame detaile Euroopa sõiduautotööstusele ja nemad veoautotööstusele," selgitas Meri. "Pealegi toodame meie tihendeid, membraane ja muid detaile vaid kummist, aga Trelleborgi tehas nii kummist kui ka metallist," lisas ta.

Meri kinnitusel on positiivne, et Saaremaal on kaks keskmise suurusega kummitoodete ettevõtet. "Meie vahel on sõbralik koostöö," lausus ta. Näiteks kui mõnd spetsiifilist tööriista vaja läheb, saab seda teisest tehasest laenata.

Meri eitas, et kahe firma vahel võiks tekkida konkurents tööjõuturul. "Saaremaal pole tööjõust puudu," oli ta kindel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing