Vichmann: müün Arco Vara osalused edasi

Kaisa Tahlfeld 26. oktoober 2009, 00:00

Arco Vara sai osaluste müügist Vichmanni ja Olav Miiliga seotud firmadele 150 miljonit krooni kahjumit.

Miks ostsite Arco Varalt nende osalused?

Arco müüs oma 50protsendilised osalused maha, sest neil oli vaja (panga)kohustustevaba raha, ja raha Arcole neist objektidest viimaste aastate jooksul pole minu teada laekunud.

Küll aga on - eriti TOPis - olnud palju aktsionäridevahelisi probleeme. TOPi teine osanik, Regati Valduse OÜ on nõudnud Arcolt üle 30 miljoni krooni tasumist TOPi endiste Arco-meelsete juhtide pattude lunastamiseks. Vastavalt kokkuleppele said nüüd Arco Vara ja tema praegused juhid sellest kohustusest priiks.

On küllaltki tõenäoline, et kõigi objektide, aga eelkõige TOPi puhul, kasutab teine 50protsendiline aktsionär oma sisulist ostueesõigust. Vähemalt TOPi puhul on Aivar Tuulberg, Urmas Uustal ja Raivo Rand ilmutanud tõsist huvi täiendavalt investeerida, ja meil Olav Miiliga pole kavas vastu olla.

Kas maksite õiglast hinda?

Arco Vara on üritanud osalusi müüa kevadest saadik. Õiglane hind on see, mida turul ollakse mingil ajahetkel samadel tingimustel nõus maksma. Arvan, et hind vastas lepingueseme väärtusele, lisaks on Arco Varal võimalik teenida täiendavat tulu, kui majandussituatsioon paraneb.

Praegu, ma kardan, on objektide õiglane hind juba väiksem, kui me maksma peame. Vaatamata sellele täidame kõik kohustused. Osalused said ostetud eelkõige eesmärgil lõpetada omanikevahelised vaidlused TOPis ja Floristonis, ning lisaks tundus hind mõistlik.

Kuidas Teie ettevõtetel masu ajal läheb?

Minuga seotud erinevail ettevõtteil läheb erinevalt, mõnel üksikul paremini kui aasta-paar tagasi, mõnel kehvemalt, paljudel palju kehvemalt ja mõnel üsna täbaralt.

Paljud on öelnud, et praegu on kuningad need, kel on vaba raha. Mida sellest arvate?

Investeerida, riske võtta ja võimaluse kasumit teenida saavad need, kel on veidi vaba raha, ja kellele pangad laenu annavad. Kahjuks suureneb tendents, et pangad on oma erinevad kahjud seoses ühtede laenuvõtjatega pannud suuresti teiste, korrektselt maksvate laenusaajate õlule, kelle jaoks nii olemasolevate laenude kui ka uute laenude tingimused järjest halvenevad.

Näiteks sain pangast - kellega on mul väga head suhted - pakkumise TOPi osaluse ostmise osaliseks finantseerimiseks tingimustel, mida mul oli piinlik oma äripartnereile näidata. Teise väga sõbraliku panga pakkumist olemasoleva laenu pikendamiseks olin sunnitud läbirääkimistel pangaga nimetama SMS-laenuks.

Kuhu soovitate praegu investeerida?

Investeerimissoovitusi ma ei jaga. Küll soovitan mitte usaldada oma raha mitmesuguste investeerimiskelmide kätte, kel on küll finantsinspektsiooni heakskiit, kuid inimeste rahakotile oleks märksa kasulikum, kui nad viibiks mõnda aega ühiskonnast isoleerituna. Kuna finantsinspektsioon - mulle tundub, et viidates (tüssata saanud) investorite huvide kaitsele ja investeerimiskliima usaldusväärsusele - ilmselgelt venitab selliste isikute nimede väljaütlemisega, siis enda mitme kogemuse põhjal tahaks esile tõsta kahte värvikat tegelast: Tõnis Haavel ja Rain Tamm.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing