BÖRS: Krimipõnevik Wall Streetil

26. oktoober 2009, 07:58

Finantskriis on toonud avalikkuse ette
arvestataval hulgal igasuguseid petuskeeme ja investorite rahaga trallitamist
nii, et viimased hiljem nukralt kõik oma oodatud kasumid maha peavad kandma.

Kuulsaim kahtlemata on Bernard Madoffi pikka aega väldanud Ponzi skeem, millega mees nihverdas tänulikelt investoritel ära pea 65 miljardit dollarit. Nüüd on Tänavat raputamas uus tegelane, kes ei petnud otseselt ühtki investorit, vaid piltlikult võttes tervet turgu. Raj Rajaratnam on miljardär, keda peeti vaat et kauplemisgeeniuseks. Tema edu ja võimekus oste-müüke väga täpselt ajastada oli tähelepanuväärne. See ajas kõrvad kikki ka julgeolekuametnikel, kelle väikesed töömesilased iga telefonihelina peale Rajaratnami taskus ka ise toru tõstsid ning salvestama asusid.

Ilmselt ei istunud kaks õnnetut korravalvurit siiski mitme aasta vältel mehe maja ees kaubikus teksti õige koha peal katkevale kassetile salvestades, sest mis lindile jäi oli muu hulgas avardav pilguheit riskifondide juhtimise põnevasse maailma. Ja sellele, kuidas sinna vahel info enne teisi jõuab.

India päritolu Raj Rajaratnami näol on tegemist üpris mõjuka inimesega, kui arvestada, et võim kipub olema tugevas korrelatsioonis rahalise positsiooniga. Forbesi maailma miljardäride edetabelis paikneb ta oma 1,3miljardilise varandusega 599. kohal. Ka tema 1997. aastal loodud riskifond Galleon Group kuulus selle kümnendi alguses maailma riskifondide esikümnesse ning eelmise aasta tippajal oli sel hallatavaid varasid 7 miljardi dollari eest.

Üle-eelmisel nädalal selgus, et see hindu pole mitte üldse väga täpse ajastamisvõime ja ettenägelikkusega finantsgeenius, vaid heade suhetega osav suli, kes oma kontaktide kaudu saadud siseinfot kasutades teenis USA väärtpaberituru järelevalve ametliku süüdistuse andmetel enam kui 25 miljonit dollarit ebaseaduslikku kasu. Õnneks rääkis ta suure osa infovahetusest pealtkuulatud telefoni teel ning sellega tõmbas kaasa veel viis infoedastajat.

Pettuse muudab kurioossemaks väga prominentsete inimeste osalus väga tuntud ettevõtetest. Süüdistatavate hulka kuuluvad lisaks Rajaratnamile ka mikroprotsessorite tootja Inteli tütarettevõtte Intel Capitali tegevjuht Rajiv Goel ja konsultatsioonifirma McKinsey juhtkonna liige Anil Kumar, kes kuulub ka India Ärikooli juhatusse. Ta on sõber Rajaratnami Galleoni fondidesse investeerinud ka oma raha. Veel esineb kõne protokollides tihedalt Danielle Chiesi nimi, kes on riskifondi New Castle nõustaja ning samast ettevõttest kaasasutaja Mark Kurland. Ka tehnoloogiahiid International Business Machines ehk IBM on kistud rahamaailma raputanud krimiskandaali oma tippjuhi Robert Moffati kaudu.

Karistus saab ilmselt olema päris karm, Rajaratnam seisab silmitsi lausa 200aastase vangistusega. Kui prokuratuur suudab kogu ebaseadusliku infovõrgustiku tõesti trellide taha saata, on tegemist seni maailmas suurima insaidertehingutega seotud kriminaalasjaga riskifondide seas.

"Kui plaanid tulistada kuningat, tee parem surmalask," lausus advokaadibüroo Baker Botts partner Bradley Bennett, kes varem töötas SECis insaidertehingute uurijana. Rajaratnami-suguse mõjuka inimese sõnal on kohtu silmis hoopis suurem kaal. Just selle nimel on ka uurijad asjaga vaikselt juba mitu aastat tegelenud.

Selliste juhtumite uurimisel on advokaadibüroo Morgan, Lewis Bockius kriminaalosakonna juhi Leslie R. Caldwelli sõnul prokuratuuri jaoks ka tumedam pool, mis vähem tõenditega kaetud kriminaalasjades mängib süüdistatavate kasuks - piir seadusliku uurimistöö, kuulujuttudele tugineva kauplemise ja ebaseadusliku infoostmise vahel on õhuke ning mitte väga selge.

Pettused tulevad välja. Olgu nad selleks hetkeks kestnud kaks või kakskümmend aastat. Ja tagajärjed on tihtipeale üsna valusad. Eks karmide karistustega praegustele suurimatele petjatele püütakse teha ka näitlikke õppetunde teistele, kelle peas mõlguvad mustad mõtted.

kronoloogia

Kuidas skeem toimis?

Jaanuar 2006
Toimus esimene süüdistuses seisev siseinfo vahetamine. Süüdistuse järgi andis praegune võtmetunnistaja Rajaratnamile vihje, et tehnoloogiaettevõte Polycom teenib oodatust suurema kasumi, misjärel ostsid mõlemad kokku terve hunniku aktsiaid ja ostuoptsioone ettevõtte aktsiale. Galleon teenis sellega enam kui 570 000 dollarit. Oma tasu said ka infolekitaja ning tema insaider Polycomist.
Sama ettevõtte heade tulemustega teenis riskifond ka järgmiste kvartalitulemuste veidi enneaegse teadasaamisega.
Jaanuar 2007
Intel Capitali tegevjuht Rajiv Goel andis Rajaratnamile infot ettevõtte peatselt avaldatavate majandustulemuste kohta, millega viimane lukustas pisut üle miljonilise kasumi.
Juuli 2007
Sama informaator sai Moody'ses töötavalt analüütikult infot, et üks erakapitalifond teeb ülevõtmispakkumise hotellikett Hiltonile üsna korraliku hinnapreemiaga. Informaator andis sellest teada ka Rajaratnamile, kes teenis info kasutamisega 4 miljonit dollarit.
Tehnoloogiaettevõtte Google PR-tegelane vihjas samal kuul informaatorile, et kvartalitulemused jäävad turu ootustele alla. Info liikus edasi Rajaratnamile, kes teenis seetõttu 8 miljonit dollarit.
Veebruar 2008
Goel vihjas Rajaratnamile, et võib juhtuda ettevõtete Clearwire ja Sprint ühinemine, mis tõi petturile sisse umbes 780 000 dollarit ning Goelile vastuteenena pea 250 000 dollarit.
Juuni 2008
Konsultatsioonifirma McKinsey hakkas nõustama Abu Dhabi valitsuse plaani võtta üle mikroprotsessorite tootja Advanced Micro Devices (AMD). McKinsey Anil Kumar teavitas Rajaratnami, kes kohe oma positsioone AMDs suurendama asus. Mõnda aega oli see kasumlik, kuid finantskriis võttis oma osa ning enne kasumi väljavõtmist jõudis tehing kahjumlikuks muutuda.
Juuli 2008
Riskifondi New Castle konsultant Danielle Chiesi edastas Rajaratnamile infot, et internetiettevõte Akamai kvartalitulemused toovad investoritele pettumuse. Infoga teenis Rajaratnam 3,2 miljonit ja Chiesi 2,4 miljonit dollarit.
Jaanuar 2009
IBM pidas kosjaplaane Sun Microsystemsi suhtes ning ettevõtted vahetasid omavahel seaduslikes raamides konfidentsiaalset infot, mille IBMi valdkonnajuht Robert Moffat ebaseaduslikult Chiesile edastas. Viimane teenis looga pea miljon dollarit.
taust
Järelevalvel insaideri tabamiseks eriprogramm
USA SEC kasutab juba mitu aastat programmi, mis sõelub pidevalt läbi sadu miljoneid elektroonilise kauplemise andmeid ning koostab andmemustreid, kust joonistuvad välja tugevalt korreleeruvad tehingukimbud. Uurijad liidavad andmetega võimalikke infoallikaid ja enamesinevaid ettevõtteid, mis viivad konkreetsete uurimisteni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. November 2009, 21:09
Otsi:

Ava täpsem otsing