Romet Kreek • 26. oktoober 2009 kell 21:00

Maailmavaluuta lõpuheitlus?

USA dollarile ennustatakse taas õudusstsenaariume. USA riik üritab aina pikemaajaliste võlakirjade vastu raha saada. Hiina muutub närvilisemaks.

USA dollar kukkus euro (ja Eesti krooni) vastu 14 kuu madalaimale tasemele. Seda annab mitmeti tõlgendada. Üheks võimaluseks on see, et kuna aktsiad tõusid, siis näitab see usku, et üle maailma on majanduse olukord paranemas, mis näitab riskivalmiduse kasvu.

Aasia ajavööndis hirmutas turuosalisi Hiinast tulnud uudis. Hiina leht China Financial News kirjutas, et Hiina peaks rohkem hajutama valuutareserve USA dollarist eemale. Hiina keskpangaga seostatud väite järgi peaks Hiina suurendama Jaapani ja Euroopa valuutade osakaalu, kuid säilitama USA dollari valuutareservide põhivaluutana.

Valuutaturgudel on sellelaadset uudist ammu oodatud-kardetud ja see andis põhjuse müüa dollarit ja osta jeeni ja eurot.

Milline on Hiina valuutareservide jagunemine valuutade lõikes ja kuidas see on ajas muutnud, on partaku saladus.

USA rahandusminister Timothy Geithner aga plaanib kasutada rekordmadalaid laenukulusid ja suurendada pikemate võlakirjade emiteerimist, mis võib tuleval aastal olla halb uudis neile, kes juba selliseid pabereid omavad.

Kui äsja oli USA valitsuse võlakohustuste keskmine kestvus 49 kuud, siis on kavas see lükata 72 kuule. FTN Financialsi andmetel võib see tähendada, et tuleval aastal emiteeritakse 40 protsenti rohkem 10- ja 30aastaseid valitsuse võlakirju.

"USA riigikassa soovib pikendada finantseerimisportfelli duratsiooni enne, kui intressid tõusevad," ütles Daiwa Asset Managementi investeerimisjuht Tsutomu Komiya Bloombergile. "Tuleb rohkem pakkumisi ja hiiglaslik emiteerimine tähendab, et tootlused kasvavad ja hinnad kukuvad."

Aasia trendivastane investor Marc Faber lausus taas, et dollar muutub väärtusetuks, kuid mitte üleöö.

"Dollari väärtuseks saab lõppuks null, kuid mitte kohe," lausus ta. "Kulub ilmselt kümme aastat, enne kui rahvas taipab, et USA eelarveolukord on täielik katastroof."

Hetkel kuum