Koit Brinkmann • 26. oktoober 2009 kell 21:00

Skeemitades riigikokku

Robert Antropovi 2007. aasta riigikogu valimiste kampaaniakulude dokumentidest tuleb huvitavaid asju välja. Nimelt pidasid Lääne-Virumaal kandideerinud Antropov ja Ojuland valimiskampaania käigus maha kaks ühist pidu Rakvere ööklubis Lokaal.

Sõbrapäeva peo ning Pingviinide balli nime all toimunud ürituste korraldamine maksis kokku 72 600 krooni ning kumbki poliitik pidi tasuma pool summast.

Kui Lokaali omanik OÜ Revalekspress saatis Antropovi arve kampaaniat korraldanud reklaamifirmale Droom, siis Ojulandi 36 300kroonine osa saadeti osaühingule Jatrimpan, mis kuulub Euroopa Parlamendi saadiku Ojulandi nõunikule Andrus Viksile.

Ojuland meenutas eile, et oli tore üritus. "Usun, et teie väited pole tõesed, korralduse poolega ma ise ei tegelenud," kinnitas Ojuland.

Varem ERI Kinnisvaras maaklerina töötanud Võru Tööstustehnikumi haridusega reformierakondlane Viks on Ojulandile head nõu jaganud juba hulk aastaid.

Jatrimpani põhitegevus on kinnisvara vahendamine. Kui riigikogu valimiste aastal oli firma käive ligi 690 000 krooni, siis eelmisel aastal kukkus see 154 000 kroonile.

Kõik erakonnad peavad kuu aega pärast valimisi esitama riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjonile valimiskulude aruande. Sama peavad tegema ka poliitikud, kes lisaks teevad isikliku kampaania. Kristiina Ojuland enda kulutusi eraldi deklareerinud ei ole, mis tähendab, et kõik arved pidi maksma erakond. Reformierakonna aruandes aga Sõbrapäeva peo ning Pingviinide balli eest Ojulandile saadetud arvet ei ole.

Tegemist on seaduserikkumisega, sest firmad poliitikutele annetusi teha ei tohi. Samuti peab poliitik kogu saadud ja makstud raha deklareerima.

Äripäeva käsutuses on ka kirjavahetus, milles ürituse korraldanud Revalekspressiga seotud Andres Nael teavitab Andrus Viksi arvest ning lisab ka juurde kahe peoga seotud kulude selgituse. "Saadan arve ja kulude selgituse. Teise samas summas arve panin Droomile. Kui sul meenub midagi veel, mis vajab korrigeerimist, siis anna teada. Igal juhul peod olid mõlemad vägevad ja ka staarid ise väga tublid. Reform võidab L-Virumaal kindlasti," kirjutas Andres Nael. Kiri saadeti päev pärast teise valimisürituse Pingviinide ball toimumist ehk 24. veebruaril 2007.

Viks saatis kirja ka edasi Droomi töötajale Helen Siimsenile, kes aitas reklaamibüroo poolt Antropovi valimiskampaaniat korraldada. Viimane omakorda lähetas selle Mare Leitenile, kes töötab Robert Antropovi alluvuses Paldiski Sadamate ASis ning oli inimene, kes samuti aitas Antropovi valimiskampaaniat korraldada.

Hiljutiste kohalike omavalitsuste valimiste valguses on huvitav, et Andrus Viks asutas tänavu septembris koos vastse Lääne-Virumaa maavanema Einar Vallbaumiga ühise firma Greenway Logistic OÜ. Einar Vallbaum lahkus sel suvel Keskerakonnast ning ta määrati pärast seda Reformierakonna toel maavanemaks.

Reedene Äripäev avalikustas, kuidas kaks reformierakondlasest riigikogu liiget Jaanus Rahumägi ja Robert Antropov sattusid konflikti võlanõudjatega.

Võlad pärinevad viimaste riigikogu valimiste eel tehtud kampaaniast. Võlanõudjad viitavad oma nõuetes sellele, et reformierkondlaste kampaaniat on rahastatud varjatult ja seadust rikkudes. Poliitikud ise kinnitavad, et nad on langenud väljapressijate ohvriks ja kõik on laim.

Äripäevale on mitmest allikast öeldud, et Rahumägi otsus võlg lõpuks tasuda võib olla põhjustatud sellest, et ei tuleks avalikuks Reformierakonna varjatud rahastamisskeem.

Reklaamiringkondades on avalik saladus, et mõne poliitiku või erakonna valimiskampaaniat korraldava reklaamibüroo klientideks on ka erakonna või poliitiku kampaaniat rahastavad firmad, kes sõlmivad bürooga teenuste ostmise lepingud. Osa makstavast rahast läheb aga poliitiku valimiskulude katteks.

Selle skeemiga hiilitakse mööda seadusest, mis keelab parteide rahastamise firmadel ning võimaldab jätta saladuseks ettevõtted, kes maksavad kinni poliitiku kulud.

Skeemi üheks tagajärjeks on, et tegelikud kampaaniad avalikes aruannetes ei kajastu ja on ametlikult deklareeritust mitu korda suuremad.

Sellest on palju aega möödas, kuid mäletan neid üritusi küll. Olin tollal väga aktiivselt tegev kinnisvaraäris ning mul oli soov korraldada üritusi oma klientidele, et mitteformaalses õhkkonnas saaks paremini jutule. Nii ka tegin ja see, et seal kõrval toimus mõnetunnine kahe poliitiku pidu, mind ei seganud - vastupidi, see garanteeris ka meile toredama peo.

Olgu näiteks öeldud, ja see pole kelkimine, et see üritus läks mulle maksma mõnekümned tuhanded, aga ühelt vahendustasult teenisin tollal üle saja tuhande. Ja need kliendid, kes neil üritustel käisid, kasutasid minu teenuseid korduvalt, eks arvutage ise. Kas ma oleks pidanud siis maksma kõik nende ürituse kinni, et sellistele väidetele praegu mitte vastata? Arvan, et igaüks ikka maksku oma asjad ise.

Minu jaoks oli see igati asjalik üritus ning ma ei arva, et oleksin pidanud neid üritusi tehes ja oma kliente kutsudes ütlema, et ärme sinna lähe, seal on poliitikute pidu - vastupidi - Reformierakonnast lootsin pigem uusi kliente juurde. Olen ka varem teinud oma klientidele ja võimalikele klientidele mitteametlikke üritusi ja kavatsen seda teha veel. Kogemus ütleb, et seda on kõige lihtsam teha, kui keegi on publiku suureks ürituseks kokku ajanud, või kellegagi koostöös.

Loomulikult võib küsida, kas ma oleks nõus mõne muu erakonna poliitikutega oma üritusi jagama - ma ei teagi, keegi pole pakkunud.

Aga ma arvan, et kui Riho Rõõmus teeb Õllesummeri või Peeter Rebane Solarise ja Savisaar seda avab - ei ole just kuritegu. Samamoodi kasutan mina võimalust oma äri edendada, ilma et ma maksaks kinni poliitikute osa mingist üritusest. Ma olen siiski ettevõtja ja maksan vaid selle osa, mis minu äri jaoks vajalik.

Kui tahan erakonda toetada, teen seda otse, nagu olen ka teinud.

Hetkel kuum