Kadrin Karner • 28. oktoober 2009 kell 21:00

Swedbank ennustab laenamise uut lainet

Konkurents, mis aasta seisnud kinnisvara ja uue kinnisvara vahel peagi tekib, on ainult hea, sundides uusi arendusi varasematest kas kvaliteedi või näiteks energiasäästlikkusega eristuma.

"On läinud paremini, kui lootsime," hindas Semjonov. Tema sõnul on viimase kolme kuu jooksul langus pidurdunud.

Semjonovi sõnul on ka välismaalaste huvi Eesti, peamiselt Tallinna kinnisvara vastu kasvanud. Agaramad kinnisvara soetajad on ikkagi lähinaabrid, näiteks soomlased.

Korterite ruutmeetrihinnad on praeguseks Tallinnas ja Tartus ühele tasemele kokku jooksnud. "Need hinnad ei saa jääda väga pikaks ajaks ühele tasemele," selgitas divisjoni direktor.

Eluasemelaenu omafinantseeringu määr on alanenud ning pank seisab kodulaenude väljastamise hulga suurendamise lävepakul, kinnitas Semjonov.

Nordea Panga analüüsiosakonna juhataja Sander Klaos märkis, et kui töötuse number ei parane, pole oodata ka kinnisvaraturu paranemist. Tehingute väärtus ja arv jääb tema sõnul 2003. aasta tasemele. Klaos ootab hindade languse jätkumist. "Loodetavasti väikesel määral," lisas ta.

SEB juhatuse liige Riho Unt kinnitas, et viimastel kuudel on eluasemelaenude väljastamine kasvanud 10-15 protsenti. "Samas on vara väita, et kinnisvaraturg toimib, likviidsus on ikka äärmiselt väike," lisas ta.

Undi sõnul ei näe SEB ette hüppelist nõudluse kasvu eluasemelaenude järele, kuna töötuse tase jääb lähiajal kõrgeks. "Kuid kliendid peaksid siiski arvestama, et omafinantseerimise tingimused jäävad ka edaspidi kõrgemateks, kui nad olid kinnisvaraturu kõrgajal," ütles Unt.

Hetkel kuum