Koolitused kulutavad raha ja tööpäevi

29. oktoober 2009, 07:00

Kui paljud erafirmad on kulude kokkuhoiuks
tõmmanud koolituseelarve nulli, siis riigiametnike seminarideks kulutatakse
endiselt miljoneid kroone aastas.

Eriti paistab selle poolest silma põllumajandusministeerium, mille kirevat koolituskalendrit ja arveid vaadates selgub, et igasse kuusse mahub mitu seminari, koolitust või teabepäeva, mis reeglina on kahepäevased ja mille tarbeks on kinni pandud seminariruumid koos majutusega puhkekeskustes või külalistemajades.

Ohtralt koolitusi mõnusates puhkekeskustes
Ministeeriumi üheks lemmikseminaripaigaks on kujunenud Jõgevamaal Puurmanni vallas asuv jahimaja Trofee, kus on koolitusi peetud selle aasta märtsist alates vähemalt kahel korral. Septembris käisid jahimaja Trofees koolitust saamas ministeeriumi maaelu osakonna töötajad (osakonnas on 30 inimest), arve oli kokku ligi 65 000 krooni.

NUMBER
250 töötajat on põllumajandusministeeriumis, kus tänavu tehakse kümneid koolitusi, kulutades selleks vähemalt miljon krooni.

Jahimaja Trofeesse sõidavad sel reedel eduka suhtlemise koolitusele ministeeriumi ja PRIA siseaudiitorid. Koolitus läheb maksma 20 000 krooni, millele lisandub majutuse ja toitlustuse arve.

Seminaripaikadeks on olnud ka Roosta puhkeküla, Toosikannu puhkekeskus, Ojako turismitalu, Veskisilla puhkekeskus, Palmse ja Pedase mõisa külalistemajad, hotell Metsis, Tihuse Hobuturismi Talu. Lisaks on maakondlikke teabepäevi, mille majutusarved on küündinud kohati üle 100 000 krooni, peetud Roosta puhkekülas, hotellides London, Saare jt.

Miks ministeerium korraldab sedavõrd ohtralt koolitusi puhkekeskustes? Miks maakondlik teabepäev nõustajatele ja konsulentidele on kahepäevane? Miks ei või üritused toimuda ministeeriumi ruumides?

"Kõik toimunud üritused on vajalikud," kinnitas koolituslepingud allkirjastanud põllumajandusministeeriumi kantsler Ants Noot. "Riigiametnike koolituste absoluutne keelustamine ei tagaks jätkusuutlikku ja arenevat ametnikkonda ning avalike teenuste kvaliteetset tagamist," lisas ta.

Noot ütles, et kokkuhoiu tingimustes on ministeerium koolituste hulka vähendanud. "Oleme lähtunud põhimõttest, et soodsam on teha kahe ühepäevase koolituse asemel üks kahepäevane (transport, töö korraldamine jne). Paljud kahepäevased seminarid on üritused, kuhu tulevad kokku inimesed üle Eesti, mistõttu on logistiliselt raske kõike ühe päeva sisse mahutada," põhjendas ta.

Kantsler: saame väga soodsaid pakkumisi
Noot ütles, et kõik ministeeriumi valitud koolituskohad on leitud hangete käigus, millega otsitakse kõige odavamaid kohti.

"Praeguses majandusolukorras on majutuse ja seminariruumide hinnad oluliselt langenud, mistõttu ei ole tavapäraselt kallid kohad enam teistega võrreldes sugugi kallimad ning teevad tihti väga soodsaid hinnapakkumisi. Osa koolitusi ja seminare toimub ka ministeeriumis, kuid kõiki ei ole meie saalides võimalik siiski pidada, sest need on kasutuses ka koosolekusaalidena," selgitas ta.

Noot lisas, et keerulise majandusolukorra tõttu kasutavad nad koolituseelarvest ära umbes poole, koolituskuludeks on sel aastal ministeeriumi eelarves üle kahe miljoni krooni.

Ametnikud lähevad Indiasse
Jõgeva Maaparandusbüroo juht Ilmar Tupits ja Tartu Maaparandusbüroo juht Hannes Puu osalevad 5.-15. detsembrini rahvusvahelisel konverentsil Indias New Delhis.

Tegu on rahvusvahelise konverentsi ja Aasia regionaalse konverentsiga "Niisutussüsteemide efektiivsuse parandamine tehnoloogiliste uuenduste ning parema opereerimise ja hoolduse teel".

Hannes Puu ütles Äripäevale, et konverents on pika ajalooga ning seal on käidud juba nõukogude ajast peale.

"Kui tahad omal erialal pädev seltsimees olla, siis peab osa võtma. Tavaliselt räägitakse seal kliima soojenemisest, tutvustatakse uusimaid teadusuuringuid," selgitas ta.

Ainuüksi sõidukuludeks kulub tema sõnul 30 000-40 000 krooni ning see tuleb büroo enda eelarvest.

"Lõbu ta päris pole. Kui sa osa ei võta, siis jääd ka teadusmaterjalidest ilma ja sellega kaotab kogu Eesti," ütles ta.

KOMMENTAAR
Helir-Valdor Seeder
põllumajandusminister

Järgmise aasta eelarves tuleb meil kulusid, eriti aga personalikulusid kõvasti kokku hoida. Üks kokkuhoiukoht on kindlasti ka koolitused. Ministeerium peab järgmise aasta eelarves vähendama ka personalikulusid, kuid kui suur osa tuleb sellest struktuurimuudatuse ehk siis töökohtade kaotamisega ja kui suur osa palgakärpena, pole praegu veel teada.

Päris kindlasti ei saa me kõiki koolitusi ära kaotada. Koolitused pole mõeldud ju ainult ministeeriumi ja allasutuste töötajatele, vaid sektorile tervikuna.

Üheski teises ministeeriumis pole toetusesaajate sihtgrupp ja meetmete hulk, mille kaudu toetusi jagatakse, nii suur kui meil. Oleme välja töötanud üle 60 uue määruse ja kogu see info tuleb viia inimesteni.

SEADUS
Kui raha on, saab koolitada
Kuni tänavu 5. juulini lubas täiskasvanute koolituse seadus riigiasutustel töötajaid koolitada 2-4% ulatuses aastasest palgafondist.
Nüüd lubab seadus hüvitada riigiasutuste töötajate tööalase koolituse kulud eelarveliste vahendite olemasolu korral.

HEA ELU

Põllumajandusministeeriumi seminarid sel aastal:

Ametnike majutuse pealt kokku ei hoita
11.-12.03 Roosta puhkekülas teabepäevad. Majutus 104 250 kr.
07.-08.05 Veskisillal "Meeskonna koostööoskused". 1000 kr ruumid + 962,27 kr iga osaleja + 37 760 kr Meeskonnatreeningute Agentuurile
11.-12.05 Tervise Paradiisis "Euroopa Kalandusfondi 4. telje rakendamine" 30 inimesele toitlustamise ja majutusega. 1750 kr ruum + 28 890 kr koos käibemaksuga.
13.-14.05 Toosikannu puhkekeskuses "Põllumajandusministeeriumi väärtused" 17 inimesele. Toitlustamine, saun, kaminasaal ja giid. 16 216 kr ruumid + 27 140 kr Invictale.
11.-12.06 Wesenberghi hotellis Rakveres kahepäevane MAK seirekomisjoni istung. Kokku 37 500 kr.
03.-06.06 Strand SPA ja Konverentsihotellis "Euroopa Kalandusfondi 2007-2013 4. telje käivitamine kohalikul tasandil". Kokku 718 306 kr.
17.-18.06 Saare Hotellis teabepäevad. Kokku 78 900 kr.
01.07 ministeeriumi ruumides "Auditi valimite moodustamise metoodika ja valimimahu määramine" siseauditi osakonna ametnikele. 29 500 kr koolitajale Sergei Tšistjakov Partners OÜ
26.-27.08 Altmõisa külalistemajas "Projektijuhtimine" siseauditi osakonna töötajatele. 25 800 kr Invictale.
28.08 hotellis Metsis Valgas seminar 17 töötajatele koos majutusega. Kokku 9090 kr.
07.-08.09 Tihuse Hobuturismi Talus Eesti maaelu arengukava toetust saanud objektide tutvustus. Seminar "Muinaskultuuri õpperadadel". Kokku 5540 kr.
10.09 Jahimajas Trofee "Meeskonnatöö koostööoskused". 20 256 kr Inscape Koolitusele, kogukulu 64 498 kr, rahastamine Maaelu Arengukava Tehnilise Abi kaudu.
20.09-01.10 hotellis London teabepäevad. 103 700 kr majutus.
21.-22.09 Palmse mõisa külalistemajas "Meeskonna koostööoskused" . 26 433 kr Invictale.
13.-14.10 Ojako turismitalus "Kommunikatsioon meeskonnas". 39 070 kr Invictale
14.-15.10 Pedase hotellis "Belbini meeskonnarollid edasijõudnutele. Enesekehtestamine meeskonnas". 52 304 kr IMG Konsultant ASile
30.10 Jahimajas Trofee "Edukas suhtlemine". 19 740 kr META-PROFITile, majutuse kulu pole veel täpselt teada.

Tänavu on tulemas veel vähemalt viis koolitust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. October 2009, 08:52
Otsi:

Ava täpsem otsing