Signe Sillasoo • 29. oktoober 2009 kell 21:00

Ajastute ühisosa

Nii ajaloos kui ka tänapäevas on hugaliselt loovisikuid, keda võib pidada n-ö üheööliblikateks. Tuntuse koguvad nad üheainsa suurepärase laulu, maali, raamatu või rolliga. Samas on aga neid, kes areenile tulemisest saati, nii parematel kui ka halvematel aegadel, ikka kuidagi püsivad. Osadele meeldib, teisted kiruvad - kõik see ei kõiguta aga karvavõrdki nende eksistentsi.

Üks sellistest on tänavu oma 30. juubelit tuuriga tähistav punkbänd Propeller, kellega ühes astuvad lavale oma 10. sünnipäeva pidavad Kosmikud. Erinevad kaliibrid, erinevad generatsioonid, erinev muusika, sõnumid ja publik, ent üks eesmärk - oma loominguga midagi publikule öelda ja ehk ka muuta.

Kosmikute liikmed, kes ise kunagi Propelleri järgi muusikat tegema õppinud, asuvad nüüd ühes nooruspõlvelemmikutega lavale. Vastastikune sümpaatia, nagu nad ise väidavad.

Vana väärtustamist ja ühes uuega eksisteerimist ning koos kasvamist näeb aga ka kaugemal kui lavalaudadel. Eesti kuulumine sellest nädalast UNESCO maailmapärandi komitee liikmete hulka on igati tervitatav nähtus. Väljakutse igatahes. Leida üheskoos teiste uute komiteesse kuuluvate liikmetega maailma tohutust kultuuripärandist see kõige-kõigem, mis niipea unustusehõlma ei tohiks vajuda.

Hetkel võime uhkust tunda Tallinna vanalinna, seto leelo ja Struve geodeetilise meridiaanikaare üle, aastakümnete pärast äkki ka millegi hetkel kaasajase ja ehk ka argise üle, mis nimistuvääriliseks arvatakse.

Hetkel kuum