Ettevõtete juhid ei ole kriisist midagi õppinud

30. oktoober 2009, 17:36

Majanduse paranedes peaksid ettevõtete
juhid kasutama halbadel aegadel kogutud raha uute tehaste ehitamiseks ja
mõistlikeks ülevõtmistehinguteks, kuna kulud on madalad ja ettevõtted saavad
võimendada kulutusi madala intressiga võlakirjadega, kirjutas Bloombergi
kommentaator David Pauly.

Selle asemel aga jätkavad ettevõtted juba vanast ajastu tuntud strateegiaga ostes tagasi oma aktsiaid.

IBM, mis on aktsiate saritagasiostja, on sellele tegevusele kuue aastaga kulutanud 70 miljardit dollarit.

Kinnisvarakindlustaja Travelers teatas sel kuul kuue miljardi dollari eest aktsiate tagasiostmisest, kuna kolmanda kvartali kasum enam kui neljakordistus aastataguse ajaga võrreldes. Läinud aastal võeti aktsiate tagasiostmisega hoogu maha, kuna oli vaja kapitali säilitada.

Sarnaselt on hiljuti aktsiate tagasioste teostanud või sellistest plaanidest teada andnud näiteks kindlustusselts Chubb, maailma suurim kaardimaksete vahendaja Visa ja maaklerfirma TD Ameritrade.

Wall Streetile aktsiate tagasiostud meeldivad. Vähendades aktsiate arvu, kasvavad ettevõtete tulemused aktsia kohta ning loodetavasti tõusevad ka aktsiate hinnad.

Kahjuks kipuvad ettevõtted ostma aktsiad tagasi siis, kui kasumid ja rahavood kasvavad, kui aktsiad niigi tõusevad. Nad ostavad kõrgelt selle asemel, et osta madalalt.

Aktsiate tagasiostud vihjavad, et ettevõtte juhtidel puudub kujutlusvõime. Nad peaksid tegema midagi paremat, kui kulutada raha aktsiaanalüütikute vaimustamisele. Just praegu oleks ideaalne aeg uute tegevuste alustamiseks.

Kuidas oleks aktsionäride motiveerimisega dividendide tõstmise või erakordsete dividendide maksmisega? Ettevõtete juhid võiksid kasutada raha ka võlakoormuse vähendamiseks, kuid intressid oleksid kõrgemal.

Ettevõtete juhid ütlevad, et aktsiaid tagasi ostes tagastavad nad raha aktsionäridele. Kuid mida nad teevad on see, et nad maksavad raha neile, kes ei soovi enam olla ettevõtte aktsionärid. Sedasi motiveeritakse kõige ebalojaalsemaid aktsionäre.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. October 2009, 17:36
Otsi:

Ava täpsem otsing