ÄP fototoimetus • 2. november 2009 kell 21:00

Eesti veoturg oktoobris rõõmsam

Seni septembris taset -19 näidanud indikaator oli nüüd oktoobris +1. Kolmandik ettevõtteid teatas nõudluse kasvust. Ka järgmise kolme kuu nõudlus püsib väikses plussis (+5).

Kolmandik transpordiettevõtteid teatas, et finantsprobleemide tõttu (sh madal teenuste hinnatase) vähendasid nad töötajate arvu ja lähitulevikus koondamine jätkub.

Firmade prognoos kevadeks on optimistlik. Ärikonjunktuur on kuue kuu pärast võrreldes praegusega soodsam. Optimistlikumad ollakse ka mujal Euroopas.

Danske Banki küsitletud 152 ekspedeerimisfirmat Euroopas hindasid praegu valitsevat olukorda paremaks kui septembris. Samuti püsib veovahendajate optimism mahukasvudele järgmisel kahel kuul.

Ootused septembriga võrreldes küll kolme punkti võrra kukkusid - 75 - kuid on panga hinnangul siiski väga kõrgel tasemel, mis viitab, et ekspedeerijate kaubamahud näitavad tänavu viimases kvartalis kasvu.

Veoviisiti võttes on optimistlikumad lennukaubaga tegelejad (40 punktil 71). Riigiti on kõige optimistlikumad tuleviku suhtes Rootsi ettevõtted, indeksi väärtus neil 83 punkti. Praegust olukorda hindasid parimaks Norra veovahendajad (79 punkti).

Panga hinnangul tuleb tänavu neljas kvartal tugev, teisalt võib järgmise aasta esimeses pooles oodata kriitilisemat aega, mille põhjuseks varude lõppemine ning kaubavahetust peaks käima vedama taastuv majandus.

Indeks pandi kokku 152 Euroopa kaubavahendajat küsitledes. Vastata paluti kahele küsimusele: milline oli firma käideldud kaubamaht täna võrreldes kahe kuu tagusega ja kuidas muutuvad kaubamahud järgmise kahe kuu jooksul.

Vastused pandi indeksi skaalale, mis ulatub nullist sajani. Indeksi väärtus üle 50 punkti näitab mahtude kasvu.

Autor: ÄP

Hetkel kuum