Signe Sillasoo • 3. november 2009 kell 21:00

1 koht: Prognoos lähtub tänasest: järgmisel aastal sama kurss

Teedeehituses oli eelmisel aastal kõige edukam ettevõte Üle OÜ, mis olnud turul juba aastast 1990. Käivet suutis firma kasvatada mullu 1,35 korda, kasum kahanes küll üle-eelmise aastaga võrreldes mõnevõrra, ent oli tee-ehitusfirmade seas siiski suurim, üle 35 miljoni krooni.

Firma edukate tulemuste taga on Priit Posti sõnul stabiilsus - 2008. aasta oli ettevõtte jaoks tavapärane. Majanduslangus polnud Posti kinnitusel mullu veel lihtsalt teedemajandusse lõplikult kohale jõudnud.

"Käibe kasvu tingis materjalide hinna tõus. Kasumit suudeti hoida aga heal tasemel peamiselt efektiivsema töö tõttu ja seda suuresti tänu professionaalsele töötajaskonnale," kiitis Post. "Inimesed tunnevad oma ala väga hästi ja julgevad olla innovaatilised. Ilma nende toeta oleks selliseid tulemusi saavutada väga raske," nentis ta.

Ka sel aastal on suudetud hästi majandada. "2009. aastaks planeerisime 50% langust võrreldes 2007. aastaga. Seega olime võimalikult konservatiivsed. Ei ole suutnud aga plaanist kinni pidada, on paremini läinud," toonitas Post.

Mullune ja tänavune aasta on olnud Üle OÜ jaoks lisaks headele finantsnäitajatele ka arenguaeg. Ettevõte on jõudnud Posti sõnul hooldustehnika ja tööde kvaliteedi poolest uuele tasemele. "Kindlasti vajab märkimist pidev areng uute tehnoloogiate vallas ja hea koostöö nende juurutamisel ka tellijatega. Lisaks oleme parandanud igal aastal töötajate töötingimusi, mis kindlasti aitab meil teedeala professionaale hoida ettevõttes ning vältida töötajaskonna voolavust," sõnas ta.

Järgmisesse aastasse suhtub ettevõtte juht positiivselt. Et häid tulemusi hoida, selleks üritatakse tema sõnul tuleval aastal lihtsalt vältida rumalaid otsuseid ja teha seda, mida osatakse ning kindlasti paremini kui teised.

2010. aasta eelarvet koostades ja ka tulemusi prognoosides lähtub Üle OÜ suuresti selle aasta eeskujust. "Eeldades, et riigi majanduspoliitika ei muutu teeme konservatiivse copy-paste'i 2009. aasta põhjal," selgitas Post.

Ka töökorralduslikult ei plaanita suuri muudatusi. Palgad ja koosseis jääb Posti sõnul ettevõttes 2009. aasta tasemele. "Töötajate arvu ei ole plaanis korrigeerida. Eks väikseid vangerdusi tuleb ikka ette, kuid suuremaid muutusi ette ei ole näha," kinnitas ta.

Teedeehituses üldse peab Post praegu suurimaks hädaks aga seda, et tööd tehakse alla omahinna.

"Need, kes otsustasid töö saamiseks peale maksta, jõuvad raskesse olukorda. Kahjuks mõjutab see kogu turgu," lausus ta.

Hetkel kuum