BÖRS: Raudtee renessanss

03. november 2009, 23:17

Warren Buffetti 26 miljardi dollari suurune USA
suurima raudteekompanii Burlington Northern Santa Fe ost võib sellesse
tööstusharus ükskord eluajal aset leidvasse muutusesse ligi meelitada ka teisi
investoreid.

Raudteed said just suurima toetuse, mida on üldse võimalik ette kujutada,“ ütles BB T Capital Marketsi analüütik John Mims, kes soovitab osta Burlingtoni aktsiat. „Tõenäoliselt saame näha 10-15 aastat kestvat uut raudtee renessanssi, mis algas just selle tehinguga.“

Raudteekompaniide aktsiad rallisid teate järgi, et Berkshire Hathaway soovib osta 77,4 protsenti Burlingtoni aktsiatest, mis veel ettevõttele ei kuulu. Sellele raudteekompaniile lähima konkurendi Union Pacificu aktsia tegi võimsaima tõusu alates 1. juunist.

Buffett kommenteeris tehingut kui kõike mängu panevat panust USA majanduse tuleviku, kuna raudteeveod ja hinnakujundusvõime kasvavad ühes majanduse taastumisega.

Miljardär suurendas panust tööstusharusse, kus on enam kui kaks aastakümmet valitsenud dereguleerimine, mis on aidanud raudteedel vähendada tööjõukulusid ning müüa või loobuda kahjumlikest liinidest ja investeerida kütusesäästlikumatesse veduritesse. 1980. aasta Staggersi seadus seadustas vedajate ja kaubasaatjate omavahelised lepingud, mis olid olnud Föderaalvalitsuse reguleeritavad juba 19. sajandil.

Ülejäänud kompanii ost näitab, et selles tööstusharus toimub üliharuldane, kord elus aset leidev tagasitulek,“ lausus sõltumatu raudteeanalüütik Anthony Hatch.

Kuid leidus ka arvamus, et vaatamata Buffetti heale põhjusele majandusele panustamisele võib see tehing hoopis tähendada Clean Air Watchi presidendi Frank O'Donnelli blogi alusel 34 miljardi dollarilist panust, et süsi jääb tulevikus USA energeetikapoliitka alustalaks. Buffett usub tema sõnul selgelt, et söe kasutus jääb tugevaks ja võib-olla kasvab.

Burlington Northern Santa Fe aktsia hind tõusis 27,5 protsenti, 97 dollarile.

Union Pacificu aktsia hind tõusis 7,9 protsenti, 59,41 dollarile. USA suuruselt kolmanda raudteekompanii CSX aktsia hind tõusis 7,3 protsenti, 45,97 dollarile. Norfolk Southerni aktsia tõusis 5,4 protsenti, 49,14 dollarile.

Üldiselt ei suutnud teisipäeval USA aktsiaturud selget ja tugevat suunda võtta. Dow Jonesi tööstuskeskmine langes 0,2 protsenti, 9772 punktile. Sellele indeksile olid kiviks kaela riputatud Inteli, Mercki ja General Electricu aktsiad. Nasdaq ja S P 500 indeks lõpetasid päeva väikese tõusuga, kerkides vastavalt 0,4 ja 0,2 protsenti. Indeksite sulgemisväärtused olid 2057 ja 1045 punkti.

Suurima tõusu tegi tööstusharudest raudteed (10,1 protsenti). Esiviisikusse rajasid tee ka hõbe (tõus 9,2 protsenti) ja kuld (7,1 protsenti). Nende edu saladuseks on kulla kõigi aegade tippmargi püstitamine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. November 2009, 23:17
Otsi:

Ava täpsem otsing