Tarvo Vaarmets • 3. november 2009 kell 21:00

CIT happens

USA majanduse jaoks olulise laenaja CIT mitmekuuline heitlus ellujäämise nimel tipnes eelmisel pühapäeval pankrotikaitseavalduse esitamisega. CIT pankrot annab valjemat tunnistust, et USA finantssektor ja üldisem majandus on endiselt hädas.

Mitmed jaemüüjad ja analüütikud hoiatavad, et CIT pankrotistumine muudab USA jaemüügisektori ebastabiilsemaks. CIT on jaemüüjate jaoks oluline kapitaliallikas, sest ettevõte teenindab umbes 2000 edasimüüjat ja tarnijat, kes omakorda varustavad rohkem kui 300 000 poodi. Umbkaudu 60% USA rõivasektorist sõltub vähemal või suuremal määral CIT finantseerimisest. CIT juht Jeffrey M. Peek rõhutas küll, et ettevõtte reorganiseerimise plaan lubab USA majanduse jaoks olulistele väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele laenuandmist jätkata. Pankrotikaitse alt tahetakse väljuda veel sellel aastal.

Viimastel nädalatel on poed hakanud sisse tooma jõulukaupu, mis tähendab, et nad vajavad tarnehälvete vältimiseks ja jõulumüügi lõppedes ka kaupade väljavahetamiseks usaldusväärset laenuallikat. Kui jõuluaeg võib tänu juba tehtud olulistele ettevalmistustele veel üsna valutult mööda minna, siis häireid võib tekkida järgmise aasta kevadhoojaks valmistumisel. Samuti ootavad jaemüüjad järgmisel aastal tarbimise kasvamist, mis eeldab samuti laenu lihtsat kättesaadavust.

CIT pankrotikaitse avaldus on läbi ajaloo üks USA suuremaid, jäädes alla vaid Lehman Brothersile, Washington Mutualile, WorldComile ja General Motorsile. Pankrotiavalduse järgi oli CIT-l 71 miljardi dollari väärtuses varasid ja 64,9 miljardi dollari eest kohustusi. Kuna esmajoones saavad oma raha või osa oma rahast kätte võlausaldajad, siis see tähendab, et USA valitsus kaotab suure tõenäosusega CIT vee peal hoidmiseks investeeritud 2,3 miljardit dollarit maksumaksjate raha. Kummaline on siinjuures asjaolu, et USA riik ei suutnud või ei tahtnud teha lepingut, mis maksumaksjate raha pankroti eest kaitsnud oleks. USA rahandusministeeriumi esindaja Andrew Williams märkis, et valitsus jälgib tähelepanelikult CIT pankrotiprotseduure, kuid tõdes, et aktsionäridel on raha tagasisaamiseks vähe lootust.

Alates CIT probleemide lõkkele löömisest eelmisel suvel on krediidivõtjad ettevõtte käekäiku üsna hoolikalt jälginud, sealjuures on paljud tarnijad otsinud ka alternatiivseid laenuvõimalusi. CIT laenukraanid on katastroofi vältimise püüdluses tegelikkuses olnud koomal juba pikemat aega. CIT klientidele ei ole alternatiivide leidmine aga lihtne, sest CIT kliendibaas on väga suur ja teistel laenuandjatel ei ole võimalust massiliselt uutele klientidele laenu anda. Olukorra teeb väikeste ja keskmiste ettevõtete jaoks raskemaks ka asjaolu, et krediidituru sulamine on aktiivsemaks muutnud suurettevõtted, kes laenuraha väiksemate eest ära korjavad.

Teisalt võivad CIT-suguse hiiu probleemid pikemas perspektiivis tähendada võimalusi teistele laenuandjatele, näiteks kasvatas Wells Fargo teises kvartalis oma laenuandmist väikeettevõtetele 27% jagu, olles sellega kvartalis ka USA suurim väikeäridele laenaja. Kui USA tarbija lõpuks siiski jalad alla saab ja elu maailma suurimas majanduses ilusamaks läheb, võivad uued kliendid muude äride seas ilusat lisakasumit pakkuda.

Praegu ja lähiajal on olukord aga endiselt ebamäärane, riskid suured ja rahakaotused igal rindel võimalikud.

Hetkel kuum