Advokaat: konkurentsireeglid ei ole ainsad reeglid

05. november 2009, 18:58

Kas ettevõtjad on alati kohustatud järgima
konkurentsireegleid või on ka olukordi, kus konkurentsireeglid taanduvad muude
reeglite ja põhimõtete eest, tõstatas täna toimunud üritusel Konkurentsipäev
2009 küsimuse advokaadibüroo Raidla Lejins Norcous vandeadvokaat
Tanel Kalaus.

Tema sõnul seostub selline temaatika üldjuhul viimasel ajal suurt tähelepanu pälvinud veehinna teemaga. Samas rõhutas ta, et praktikas on sarnaseid küsimusi tekkinud isegi enam teistes valdkondades nagu energeetika, elektrooniline side, jäätmemajandus.

Kalaus tõi oma ettekandes välja tõsiasja, et vaatamata konkurentsireeglite laiale kehtivusalale, tuleb olukorras, kus ettevõtja tegevust reguleerib valdkonnaspetsiifiline regulatsioon, lähtuda vaid viimasest, kuna see ei jäta ettevõtjale iseseisvat otsustusvabadust (nt on kehtestatud fikseeritud hind või hinnastamismeetod). Samuti on tema sõnul oluline silmas pidada, et konkurentsi edendamine on vaid üks paljudest riigi jaoks olulistest põhimõtetest, mis tuleb vastavalt olukorrale teiste põhimõtetega (nt julgeolek, keskkond) ühitada või neile allutada.

Hindade kontrolli küsimustes toetas Kalaus seisukohta, et ettevõtjad peaks enamasti alluma vaid konkurentsireeglitele. Valdkonnaspetsiifiline regulatsioon tuleks kehtestada vaid äärmuslikel juhtudel, kui konkurents ei saa tekkida ning on ette näha, et kuritarvitusi ei ole tavapäraste vahenditega võimalik vältida või ei ole see majanduslikult otstarbekas. Samas ei ole tema sõnul kindlasti lahenduseks ka poolik regulatsioon, nt piirhindade või teatud hinnakomponentide piiramise näol.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. November 2009, 18:58
Otsi:

Ava täpsem otsing