Investorid on toorainete suhtes ettevaatlikumad

06. november 2009, 19:08

Rahavood tooraineturgudele hakkavad
kahanema, sest investorid tunnevad muret, et hinnad hakkavad langema ning osade
investeeringute tootlused pole täitnud lootusi, kirjutab The Wall Street
Journal.

Sel aastal on investorid paigutanud tooraineturgudele rekordilised 50 miljardit dollarit, mis on aidanud nafta hinnal kerkida 79 ja kullal 23 protsenti, kuid oktoobris läks tooraineturgudele vaid 2,2 miljardit dollarit. Tegemist on väikseima summaga alates juulist ning tagantpoolt teisega alates eelmise aasta novembrist.

Kvartaalselt on langustrend 22 miljardilt dollarilt esimesel, 17 miljardile teisel ning 11 miljardi dollarile kolmandas kvartalis. Juba praegu on investeeringute sissevool kolm korda suurem, kui see oli eelmisel aastal.

Paljud investorid pole aga suurest hinnatõusust osa saanud, sest nad investeerisid neisse indeksaktsiatesse, mis jälgivad erinevate toorainete hinnaliikumisi. Osad fondid aga ei võta vastu uusi investeeringuid, sest nad on kasvanud oma turgude jaoks liiga suureks.

Paljud investorid muretsevad see-eest, et likviidsusest tingitud toorainete hinnaralli võib peagi lõppeda. Nende sõnul võib üheks peamiseks tõusu mootoriks oleval dollari nõrgenemisel peagi lõpp olla. Kui nii juhtub, saab hinnalangus olema drastiline.

Investeerimisfirma CLS Investments investeeringute juht Bob Jergovic kinnitas majanduslehele, et nemad on vähendanud toorainete osakaalu mõnedes fondides viimase kuuga 10 protsendilt kahele.

„Kui dollar hakkab tugevnema, võtab see tooraineturgudelt osa kuumust maha,“ lausus ta. „See on suurim mure; meie soovime olla õigel poole,“ lisas Jergovic ning kinnitas, et liiguvad USA aktsiatesse.

Barclays spekuleerib, et osa investeeringute sissevoolu aeglustumisest on tingitud mõnede investorite pettumusest, kes lootsid toorainetelt saada suuremat tulusust. Tavaliselt on toorained varaklass, mis annab paremat tulusust siis, kui majandus on kriisist väljumas. Aga isegi tingimustes, kus tooraine hinnad on teinud suure tõusu, on paljud nendega seotud indeksaktsiate tõusud jäänud toorainetele endile alla.

Osaliselt on see seotud olukorraga, mida nimetatakse „kontangoks“. See on olukord, kus vara tulevikutehingute hind on hetkehinnast kõrgem. See aga tähendab, et tähtaja saabudes peab fond müüma vara madalama hinnaga ning järgmise tähtajaga lepingut kõrgema hinnaga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. November 2009, 19:08
Otsi:

Ava täpsem otsing