Energiasäästu eksperiment

08. november 2009, 17:04

Eksperiment otsib perede abiga vastuseid
küsimustele kas säästmine on mugav, kust saab säästa, kas teavet on lihtne leida
ja kas see kõik on võimalik argimugavustest loobumata

"Tõin koju mingi hämaraanduri, mis tuleb monteerida lambi külge ning siis saab kasutada igasugu pirne (hõõgniidiga, säästupirne või halogeene). Oomipoes öeldi mulle, et seda on imelihtne paigaldada. Ma mõistan neid - minust oli vaja kiiresti lahti saada, sest enne kui naine hakkab elektrit mõistma, tõuseb päike solgipangest. Tõsi ta on," tõdeb Heidit Kaio, kes üritab koos oma perega energiat säästa ning jagab kogemusi kõigi huvilistega blogis minuenergia.wordpress.com.

"Wend venitab monteerimisega kummi, sest ta ei usu, et mõistujutt faasidest on tema kaalukategooria ülesanne. Näis," jätkab Kaio, viidates elukaaslasele Wennale ehk Priit Kuuskile.

Kaks kuud tagasi energiasäästu eksperimendiga alustanud Wenna ja Heidit Kaio ning Saale ja Tõnu Randaru pered on jõudnud esimeste ümberkorraldusteni oma elamises. Sääst valgelt lehelt alustavale inimesele ei ole sugugi lihtne. Seda eriti pereelu kõrvalt. Õppimist ja üllatusi on palju.
Säästliku valgustuse teema kütab kirgi juba pikemat aega. Kas säästupirn on kasulik ja valgusküllane? Katsepered on järjest katsetanud mitmesuguseid valgusallikaid, pidanud nõu spetsialistidega ja saanud selgeks uute valguslahenduste olulised eripärad.

Soojavee boileritest on kilode kaupa sodi välja loputatud ja reguleeritud maksimaalse temperatuuri taset. Kas mõttekam on püstine või lebav sügavkülm? Kas lapsed unustavad lahti põrandaküttega köetava ruumi ukse või jätavad kusagil järjepidevalt tule põlema? Või keeravad (kogemata) põrandakütte maksimumi peale? Televiisor ja teised meediaseadmed hõivavad elektrikulu edetabelis kõrgeid kohti. Mida teha?

Igati tubli mõttena paistab tõdemus, et suuremad elektriröövlid võiks töötada odavama öise elektriga ja mugavuse mõttes võiks neile paigaldada taimerid. Iga tootja seadmele need siiski ei passi.

Neile ja paljudele teistele kerkivatele küsimustele ja probleemidele otsivad lahendusi Heiditi ja Wenna ning Saale ja Tõnu pered.

Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse ja Energia Avastuskeskuse algatatud eksperiment otsib perede abiga vastuseid küsimustele kas säästmine on mugav, kust saab säästa, kas teavet on lihtne leida ja kas see kõik on võimalik argimugavustest loobumata.

Eksperiment algas elektritarbimise mõõtmisest, et näha, kui palju kroone täpselt kuhu kulub. Mitu krooni neelab pesu pesemine, kui palju televiisori ja interneti kasutamine... ? Mõõtmistulemustega varustatult, asusid nad otsima võimalusi tarbetute kulude koomale tõmbamiseks ja säästvaks tarbimiseks.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. November 2009, 17:04
Otsi:

Ava täpsem otsing