G20: pangad peavad oma hädaabi ise rahastama

09. november 2009, 10:48

Tulevikus peavad pangad suurema osa
kriisiaegsest hädaabist ise rahastama, kinnitasid nädalavahetusel Šotimaal
teemat arutanud G20 rahandusjuhid, nõustumata samas üksmeelselt ettepanekuga
finantstehingud nn Tobini maksuga maksustada.

Üllatusena tuli sellega laupäeval välja Suurbritannia peaminister Gordon Brown, liitudes nii Prantsusmaa ja Saksamaa valitsusjuhtidega, kes on seni selle idee kaalukamad eestkõnelejad olnud.

„Ei saa aktsepteerida, et sektori tulust ja edust saavad kasu vaid vähesed, kuid läbikukkumiste hinda tuleb meil kõigil maksta,“ tsiteeris Browni agentuur Bloomberg. Maksust laekunud summadest rahastataks vajadusel pankade päästeoperatsioone.

Samas möönis Brown, et taolisele maksule on tõenäoliselt raske saada maailma riikide toetust.

USA rahandusminister Timothy Geithner ütles kohe, et USA sellist maksu ei toeta. Samuti on idee vastu Venemaa ja Kanada.

Eriarvamustest hoolimata nõustusid rahandusjuhid, et pankade päästmine ei pea jääma maksumaksja õlule. „Me tahame kindlustada, et me ei aseta maksumaksjat olukorda, kus tal tuleb tulevikus kriisi kulud kinni maksta,“ ütles Geithner.

Kuidas panku edaspidi maksma panna, on G20 järgmise tippkohtumise teema.

Selleks sunnib valijate viha – maksumaksja rahaga päästetud pangad on jälle kasumisse jõudnud, samas kui tööpuudus jätkab kasvu. USA tööpuudus kerkis oktoobris viimase 26 aasta kõrgeimale tasemele, samas kui Majanduse- ja Ettevõtlusuuringute keskus avaldas prognoosi, mille järgi pankurite boonused kasvavad tänavu 50%.

IMFi juht Dominique Strauss-Kahn ütles, et ka IMF vaeb võimaliku maksu mõtet, mis ajendaks vähem riskima ning looks fondi, mida tulevikus kriisi puhul pankade abistamiseks käiku lasta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. November 2009, 10:48
Otsi:

Ava täpsem otsing