Asjatundjad ootavad SKP ronimist ülespoole

Kadrin Karner 11. november 2009, 00:00

"Meie prognoos on umbes -13,5%," ütles Swedbanki makroanalüütik Maris Lauri homme avaldatava statistikaameti esialgse kolmada kvartali majanduskasvu kohta ning lisas, et selle aluseks on majanduse stabiliseerumine ja ekspordi kerge paranemine. "Suure tõenäosusega toimus ettevõtetes esimesel poolaastal laoseisude korrektsioon, suurenenud on ka avaliku sektori ELi raha toel tehtavad investeeringud, näiteks tee-ehituses," selgitas ta.

SEB analüütik Ruta Arumäe prognoosis kolmanda kvartali majanduslanguseks -15% kuni -15,5%.

Endine hansapankur ja suurettevõtja Jüri Mõis loodab, et kolmanda kvartali number on parem kui eelmise kvartali oma. "Mis soolapuhumisega ma ikka tegeleksin siin, aga mul on tunne, et asjad on läinud paremaks." Neljanda kvartali kohta ütles Mõis, et loodetavasti tuleb see veel parem kui kolmas.

Aastases võrdluses võib SKP olla -14%, nõustus Mõis Eesti Panga prognoosiga.

Silmet Grupi juhataja Tiit Vähi avaldas lootust, et Eesti kolmanda kvartali tulemus on parem kui Lätil. "Praegu ma küll ei näe majanduse kasvu, aga iga kriis lõpeb kunagi ja loodetavasti tuleb 2011. aasta juba parem," sõnas Vähi.

Tallink Grupi nõukogu esimees Toivo Ninnas prognoosis, et Eesti SKP kahaneb kolmandas kvartalis 12%, ning lisas, et asjad oleks justkui hakanud veidi paremini minema. Neljanda kvartali suhtes aga ta nii optimistlik ei ole, sest talv tuleb peale. Siiski avaldas Ninnas lootust, et langus jääb veidi üle 10% piiri.

Swedbank prognoosib Lauri sõnul aastaseks languseks umbes 13% ning saabuvaks 2010. aastaks juba kerget tõusu. "Kui maailma majandusarengud jätkuvalt paranevad - teatavasti on viimasel ajal prognoose tõstetud -, siis peaks ka Eesti majandusarengud paranema," lisas ta.

TV3 juhatuse esimehe Priit Leito hinnangul võiks kolmanda kvartali SKP langus olla umbes 12,5% ning aastas kokku pakkus ta 14%.

Eesti on Lätist ja Leedust majandustsükliga natukene ees, märkis Leito ning lisas, et meil algas kriis varem ning ka leevendus tuleb varem. "Meil oli eelmisel aastal suvi juba väga kehv, kui näiteks Leedus midagi hullu tunda veel ei olnud," meenutas TV3 juht. 2010. aastalt ootab Leito tõusu 2%.

Harju Elektri üks omanikke ja nõukogu esimees Endel Palla ei usu, et kolmanda kvartali SKP number on teise kvartaliga võrreldes paranenud. "Ma pakuks, et jääb samaks," ütles Palla.

Rahandusministeeriumi majandusanalüüsi osakonna hinnangul võis Eesti SKP kolmandas kvartalis kahaneda 15-16%, vahendas Bloomberg.

Kvartalite lõikes peaks langus olema teise kvartali 3,4%se langusega võrreldes aeglustunud, ütles ministeeriumi majandusanalüüsi osakonna juhataja Andrus Säälik.

Arvan, et sellel aastal langus jätkub. Kas see (SKP - toim) on nüüd 12% või 14% või 16% - pole eriti suurt vahet. Langusnumber on kahekohaline.

Järgmisel aastal toimub väike langus ning võib-olla jõutakse ka nulli.

Eesti suurimad probleemid on esimeses või teises kvartalis toimuv Euribori ja intresside tõus, mis tähendab ettevõtetele täiendavaid probleeme. Kõige halvem on praegu, et riigi maksutulud vähenevad, töötus suureneb ja SKP langus ei ole peatunud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing