ÄP fototoimetus • 10. november 2009 kell 21:00

Väikeinvestorite lahterdamine vale

Mida vähem erandeid-soodustusi, seda parem - lihtsam ja selgem maksuseadus. Aga kui tehakse soodustus ühele valdkonnale, siis omakorda selle sees erandite tegemine ei ole põhjendatud - sedasi arvab Äripäev.

Tulumaksuseadus teeb paraku endiselt vahet ettevõtte ja eraisikute väärtpaberiinvesteeringute maksustamisel - ettevõtted ei maksa ja väikeinvestorid maksavad tulumaksu. Selle aasta alguses loodetud ebavõrdsuse kaotamine läks eelarvekriisi nahka ning pingeline euro-ootus jätab ilmselt ka tuleval aastal Eesti väikeinvestorid ettevõtetega võrreldes ebavõrdsesse olukorda.

Ent seadusandja on pidanud vajalikuks lüüa kahte lehte veel ka erainvestorid. Et inimesi säästma ja rohkem oma tulevikule mõtlema panna, kirjutati seadusesse pügal, et kolmandasse pensionisambasse või investeerimisriskiga elukindlustusse võib tulumaksuvabalt paigutada 15 protsenti oma sissetulekuist. Mõjus - tõepoolest hakkasid inimesed raha pakutavaisse toodetesse panema. Eilse Äripäeva artikli põhjal tundub, et see soodustus on pankadele ja nende oma grupi elukindlustusseltsidele kasulikumgi kui inimestele.

Pankade elukindlustusseltside kliendid on olulised investorid pankade endi fondides - pangad suunavad neisse investeerimisriskiga elukindlustuse teinud kliendid. Loos ütleb näiteks Swedbank Investeerimisfondide juhatuse esimees Agnes Makk, et pank ongi loonud oma fondifondid, pakkumaks neid elukindlustuse klientidele. SEB seltsi valikus aga ongi vaid SEB fondid.

Käsi peseb kätt. Näiteks saavad pangad fondidesse hõlpsalt uut raha, millelt haldustasusid võtta, seltsid fondidelt tagasi osa haldustasust, mis läheb elukindlustuse müügi- ja arenduskulude katteks. Kolme poole kasusid hinnates kipub inimene viimaseks jääma. Kasuks siiski riigi antud maksusoodustus.

Meie lugu näitab selgelt, kui põhjendamatu ja isegi absurdne on selline soodustus. Seadus eelistab neid inimesi, kes investeerivad investeerimisriskiga elukindlustusse. Neile erainvestoreile aga, kes panevad oma vaba raha ise otse täpselt samasse fondi, kus kasvavad ka investeerimisriskiga elukindlustuse võtnu kroonid, tulumaksusoodustus ei kehti.

Seadus peab kaitsma väikeinvestorite huve ja valikuvabadust - eesmärk on ju ergutada inimesi investeerima. Praegu soosib riik pankade dikteerimisel toimuvat investeerimist.

Pole vahet, mis nimetusega investeerimistoode on, siht on ju kõigil erainvestoreil sama - panna raha kasvama, lähemale või kaugemale tulevikule mõeldes.

Erainvestorite võrdseks kohtlemiseks ei ole vaja eurot ära oodata - tulumaksusoodustuse saab kohe kõigile kehtestada. Lõppeesmärk on aga ikka väärtpaberiinvesteeringute ühetaoline maksustamine ehk tulumaksuvabastus.

Autor: ÄP

Hetkel kuum