Eesti ja USA koostöö paljastas pangapetturid

Kadrin Karner 11. november 2009, 09:26

Riigiprokuratuuri ja Keskkriminaalpolitsei ning USA õiguskaitseasutuste koostöö tulemusena tabati rahvusvahelise arvutikelmuse ning pangakaartide võltsimise ja võltskaartide kasutamisega tegelenud grupp.

6. novembril said süüalused kohtunikult ka oma karistused teada.

2008. aasta novembri alguses oli Sergei Tšurikov saanud ebaseadusliku ligipääsu kaudu RBS Worldpay arvutisüsteemidele juurdepääsu ühe Ameerika Ühendriikides asuva panga deebetkaartide andmetele, teatas riigiprokuratuur.

Saadud andmed edastas Tšurikov oma kaasosalisele Igor Grudijevile, kelle ülesanne oli võltsida saadud andmetega pangakaardid ning korraldada nendega sularaha väljavõtmine.

Vaid ühe päeva jooksul õnnestus Tšurikovi ja Grudijevi kaasosalistel Mihhail Jevgenovil, ning Evelin ja Ronald Tsoil võtta erinevatest Tallinnas asuvatest sularahaautomaatidest erinevate isikute pangaarvetelt 10 000 krooni kaupa välja üle 3,5 miljoni krooni. 

Menetlust juhtinud riigiprokurör Lavly Lepa sõnul oli tegemist rahvusvahelise pangapettusega, mille mõõtmed ulatusid üle Eesti riigipiiride ka paljudesse teistesse riikidesse. "Prokuratuuri jaoks on see näide väga heast rahvusvahelisest koostööst, kus juba kriminaalmenetluse algetapis lepiti teise riigi prokuröriga kokku, millises ulatuses Eestis ja Ameerika Ühendriikides kriminaalmenetlust läbi viiakse ning kes millise süüdistusega kohtu ette saadetakse," täpsustas Lepp.

6. novembril kinnitas Harju Maakohus kokkuleppe, mille kohaselt mõisteti isikud süüdi.

Sergei Tšurikov mõisteti süüdi suures ulatuses maksevahendi võltsimises, suures ulatuses võltsitud maksevahendi kasutamises ning arvutikelmuses. Teda karistatakse kuue aasta pikkuse vangistusega. Lisaks konfiskeeriti Tšurikovilt üle 3,5 miljoni krooni kriminaalselt teenitud tulu. 

Igor Grudijev mõisteti süüdi suures ulatuses kasutamise eesmärgil maksevahendi võltsimises, suures ulatuses võltsitud maksevahendi korduvas kasutamises. Teda karistatakse viie aasta pikkuse vangistusega viieaastase katseajaga.

Mihhail Jevgenov ja Evelin Tsoi mõisteti süüdi arvutikelmuses ja suures ulatuses võltsitud maksevahendi kasutamises. Evelin Tsoi karistuseks on kolm aastat vangistust kolmeaastase katseajaga, Mihhail Jevgenovi karistuseks kaks aastat vangistust kaheaastase katseajaga.

Ronald Tsoi mõisteti süüdi arvutikelmuses ja suures ulatuses võltsitud maksevahendi korduvas kasutamises. Teda karistati nelja aasta pikkuse vangistusega viieaastase katseajaga.

Lisaks süüdimõistmisele, mõisteti Igor Grudijevilt, Evelin ja Ronald Tsoilt ning Mihhail Jevgenovilt välja kuritegelik tulu, mis ulatus enam kui 30 000 kroonist kuni 400 000 kroonini. Kuni selle hüvitamiseni jäid aresti alla kaks korterit.

Sergei Tšurikov asub karistust kandma Eestis, tema väljaandmisküsimus otsustatakse pärast USA ametivõimudelt väljaandmistaotluse saabumist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2009, 19:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing