11. november 2009 kell 21:00

Annus: maadevahetusasja taga on isiklik kättemaks

Kohtume Toomas Annusega tema kabinetis, kus ettevõtja sundimatult nalja viskab ning aeg-ajalt paberitesse piilub. Irooniliste naljade saatel toimuv intervjuu ei reeda kuidagi, et Annusel viis aastat sekeldusi kapoga juba seljataga on ning kohtusaaga võib kesta veel niisama palju.

Kas meediaga mitte läbikäimine on teadlik samm?

See on teadlik samm. Ainult see teadmine tuli natuke liiga hilja.

Homme on maadevahetuse kohtuistung. Kas lähed ise ka kohale?

Mul ei ole mingit valikut. Inimesed on sellest ka valesti aru saanud. Paljud kujutavad ette, et maadevahetuse jama on juba lõppenud. Tegelikult see pole veel alanudki. Sel sügisel sai kriminaalasja algatamisest juba viis aastat. Advokaadid arvavad, et pool on läbi. See show võtab kokku veel viis aastat.

Miks ja millest see maadevahetuse asi alguse sai?

Mul on asja kohta oma versioon. 26. juulil 2004 sai Riigi Kinnisvara ASi (RKAS) juhiks Merko Ehituse kontserni endine töötaja Tiit Ottis, kes põhimõttekindla inimesena tegi kuriteoteate endise juhi Enn Teimanni kohta, kes 15. augustil ka sellest ametist lahti lasti. Kaks nädalat pärast seda, 2. septembril algatas tema poeg Rene Teimann, kes töötas tollal kapos, meie pealtkuulamise. Tegelikult ei tulnud sellest kriminaalasjast midagi ja ka paberid haihtusid RKASist ära. Enn Teimann on nimetanud mind oma lahtilaskmise arhitektiks, millel pole aga tegelikkusega mingit seost.

Kriminaalasja algatamise põhjusi 2. septembril 2004 varjatakse meie eest tänaseni, viidates riigisaladusele, kusjuures prokuratuur ajab oma kahtlustustes kuupäevad ja kriminaalasjade numbrid segi. Põhjus meie pealtkuulamiseks põhineb tõenäoliselt valel. Tegelikult hakkas poeg isa eest kättemaksmiseks mind pealt kuulama, lootes midagi leida. Selline on minu veendumus. Kapo igal juhul vabanes Rene Teimannist. Edasi olid kapol ainult halvad ja väga halvad valikud ja mängu tulid juba poliitilised huvid. Edasi nägid poliitikud suurepärast võimalust koristada ära Rahvaliit, kes eelmistel kohalikel valimistel haaras kõige rohkem kohti.

Isiklik vimm ja poliitilised mängud?

Tegelikult jagati ümber kõige suuremaid hääli omavalitsustasandil ja see oli kõikide erakondade ühine huvi.

Minu teada saatis kaitsepolitsei prokuratuuri süüdistuskokkuvõtte ilma Merkota. Neis kaustikutes on näha, et Merko osa on juurde köidetud. Prokuratuur kunagi lubas, et need kaustikud antakse kevadel kõigile kätte. Kuid siis ühel päeval öeldi, et ei jõudnud ja saate need sügisel.

Minu järeldus on see, et kaitsepolitsei jõudis järeldusele, et meie mingeid sigadusi teinud ei ole, Teimann lasti lahti ja edasi on juba teine show. Aga see on minu arvamus, mul pole fakte.

Selle selgitab nüüd siis kohus välja?

Ma ei usu, ta ei jõuagi seda välja selgitada. Seal on 40 000 lehekülge. Kui kohtunik tahaks seda läbi lugeda, pluss lindistused, lisaks analüüsid - ta ei jõua seda teha. Miks pandi sinna kokku 40 000 lehekülge? See ongi nii tehtud, et seda oleks võimatu läbi lugeda.

Võib-olla siis ei lähe viis, vaid veel kümme aastat?

Kui keegi need 40 000 lehekülge läbi loeb. Kui saab nii teha, et läbi ei loe, läheb rutem.

Mis Sa arvad, kuidas see kõik lõppeda võib?

Ma ei taha sellest midagi rääkida. Ma päris lolliks ennast ei pea, aga ma siiski ei saa aru, kuidas saab sooritada kuritegu, millest ise aru ei saa? Ma ei leia linna vahelt ühtegi kõrgema juriidilise haridusega inimest, kes suudaks öelda, et sa oled seda ja seda seadust rikkunud.

Ütlesid enne, et identseid maavahetustehinguid tehti sadu?

See arv jäi 180 ja 200 vahele.

Võib-olla nad kõik võetakse nüüd järjest ette?

Kui riigikogu võtab vastu seaduse, et vahetatakse, siis probleem on ju lihtne.

Rääkisid siin põhjustest ja tõid välja isikliku vimma…

See pole mingi vimm, see on kättemaks!

On Sind kunagi ähvardatud? Oled tundnud, et Su elu on ohus?

Nii hull see ei ole. Eks me oleme neid filme muidugi kõik vaadanud. Kuid selle juhtumi puhul on kaks positiivset asja - et mind vangi ei pandud ja läbiotsimise käigus narkootikume ei leitud. (Naerab).

Kui kogu see protsess positiivselt läbi saab - oled sa mõelnud, mis edasi?

Mul ei ole siin mingeid illusioone. Kui sa vaatad inimesi, kes on kümme aastat kohut käinud, Siim Kallas on positiivne erand, kes on ka pärast tegus, kuid ülejäänud on kõik kadunud.

Minul oli veel ka kahtlustus, mis kohtusse ei jõudnud. Meil õnnestus maadest ära vahetada 1/3. Oli aga veel 100 ettevõtet, kes said kõik ära vahetada. Minul oli veel ka üks punkt, et kuna meil oli võimalik vahetada rohkem, siis kuna me ei vahetanud, siis ma tegin ettevõttele sellega kahju. Piltlikult öeldes: prokuratuuri arvates on maadevahetus meie puhul kuritegu, kuid samas - sa tegid liiga vähe kuritegusid ja tekitasid selle tõttu ettevõttele kahju.

Midagi on siin kuskilt viltu. Kellegi peas on midagi viltu. See võin olla ka mina.

Autor: Kaisa Tahlfeld

Hetkel kuum