Tarvo Vaarmets • 11. november 2009 kell 21:00

Dmitri on poisike

Viimase aja suurim täht Eesti finantsmaastikul on kahtlemata Dmitri Vassiljev, endine SEB Enskilda finantsanalüütik, kes siseinfo kuritarvitamisega vahele jäi.

Samas, vaadates Eesti Telekomi aktsia kauplemismahtusid vahetult ülevõtuteatele eelnenud ajal, tekib kahtlus, et avastatud tehingud on vaid väike osa tegelikult toimunust. Sealjuures on väiksemat anomaaliat samal ajal märgata ka TEO LT tehingustatistikas. Staar on leitud, aga äkki oleks TV3-le lisaks ka finantsinspektsioonil nüüd aeg superstaari otsida? Pole muidugi välistatud, et ka Dmitri ise on suurem täht, kui me seda teame - võimalik, et mees andis kuldaväärt infot edasi ka isikutele, kes väärtpaberite ostmiseks kontot avama ei pidanudki. Sel juhul on väärtehingute avastamine ka keerulisem. Aga võimalik, et Dmitri kõrval toimetasid hoopis suuremad ja ka suuremate ajudega kalad. Ja muidugi on ka võimalik, et tehtud tehingumahud kasvasid mitmekordseks vahetult enne Eesti Telekomi äraostmise teadet puhtjuhuslikult. Viimase kasuks räägib veidi fakt, et suurimad oste sooritasid välismaised pangad, küll oma klientidele. Samas ei välista see, et nende välismaiste pankade kliendiks ei võinud olla mõni rohkem informeeritud isik.

Kümnenda augustiga alanud nädalal tehti tehinguid veidi üle 732 000 Eesti Telekomi aktsiaga.

Seda on 3,4 korda rohkem, kui nädala keskmine alates juuni algusest kuni 21 augustini. Seda on ka kaks korda rohkem kui aktiivseimal nädalal enne ostumöllu. Üritasin finantsinspektsioonilt küll Dmitri tehingud kätte saada, kuid kahjuks see ei õnnestunud. Seetõttu tuleb leppida umbkaudse arvutusega. Teame, et Dmitri teenis 1,5 miljonit krooni, sellest natuke vähem kui veerand miljonit tuli TEO LT aktsiatest (teadaoleva info kohaselt ostis Dmitri 107313 TEO aktsiat). Kui arvestame, et TEO ostuoptsioone soetas Dmitri minimaalselt, siis maksimaalselt 1,25 miljonit teeniski Dmitri Eesti Telekomi väärtpaberitega. Dmitri ostis ka Eesti Telekomi ostuoptsioone. Viimaste puhul maandab optsiooni väljakirjutaja oma riske teatud ulatuses ise aktsiaid ostes. TeliaSonera ülevõtupakkumine tõstis Eesti Telekomi aktsia hinna Dmitri jaoks umbes 20 krooni kõrgemale. See tähendab, et Dmitri võiks olla maksimaalselt umbes 63000 Eesti Telekomi aktsia ostu taga, reaalselt on see number oluliselt väiksem. Seega tehti ka ilma Dmitri abita vahemikus 10-14 august Eesti Telekomi aktsiaga keskmise nädalaga võrreldes 450 000 aktsia võrra rohkem tehinguid. Võrreldes 13-17 juuli aktiivse nädalaga aga 300 000 aktsia võrra rohkem. Selles valguses paistab Dmitri poisikesena.

Hetkel kuum