Piret Reiljan • 11. november 2009 kell 21:00

LHV paigutas pensioniraha enda Pärsia Lahe Fondi

Kuigi minevikus on LHV Varahalduse tegevjuht Mihkel Oja öelnud, et LHV eelistab pensioniraha investeerimist otse väärtpaberitesse, mitte oma fondidesse, siis ometigi on alates tänavu suvest Pärsia Lahe Fondi suunatud kolme LHV pensionifondi raha.

Kokku on praeguseks Pärsia Lahe Fondis LHV pensionifondide raha 24,7 miljonit krooni, mis moodustab 27% fondi mahust. LHV kohustuslikud pensionifondid L ja XL on Pärsia Lahe fondi investeerinud vastavalt 19,3 ja 4,3 miljonit krooni. Pärsia Lahe Fond kuulub nende pensionifondide suuremate investeeringute hulka umbes 4protsendiste osakaaludega, lõviosa teisi investeeringuid jääb alla 1 protsendi fondide mahust. LHV Täiendav Pensionifond on Pärsia Lahe Fondi investeerinud 1,1 miljonit krooni ehk 3,6 protsenti oma varadest.

Möödunud aasta kevadel, mil Äripäev kirjutas, kuidas pangad koorivad pensioniraha enda teistesse fondidesse edasi investeerides klientidelt teenustasudega kaks nahka, rääkis LHV tegevjuht järgmist: "Seadus lubab pensionifondide vara enda teistesse fondidesse investeerida ka LHV-l, kuid seni ei ole me seda kasutanud. Olukorras, kus saab otse investeerida, eelistab LHV kindlasti otse aktsiatesse ja võlakirjadesse investeerimist, kuna see on LHV klientide jaoks soodsam. Investeerides LHV pensionifondide vara, kasutame oma teadmisi ning investeerime kuluefektiivselt otse aktsiatesse ja võlakirjadesse."

Nüüd on aga LHVs otsustatud, et kasulik on ikkagi investeerida kümneid miljoneid kroone pensionifondide raha iseenda Pärsia Lahe Fondi. "Pärsia Lahe Fond on poolteist aastat sealseid turge nii-öelda avanud ja avamas, et tehniliselt oleks võimalik aktsiatesse investeerida. Antud juhul peale Pärsia Lahe Fondi muud investorid otse sealsetele aktsiaturgudele investeerida ei saa," põhjendas Mihkel Oja investeerimisotsust.

LHV pensionifondide fondijuht Andres Viisemann kinnitas, et osa haldustasu saavad pensionifondid tagasi, kuid suurusjärku ta ärilistel kaalutlustel avalikustada ei soovinud. Sisenemis- ja väljumistasusid loomulikult ei võeta, lisas ta.

"Nafta hind oli juunis tõusnud kõrgemale kui 70 dollarit barreli eest. Ajalooliselt on Araabia riikide aktsiaturud järginud nafta hinna liikumist umbes 3kuulise hilinemisega. Me müüsime pensionifondides Deutsche Panga Venemaa fondi ja ostsime enda Pärsia Lahe Fondi," rääkis Viisemann. Pensionifondide raha hakkas ta Pärsia Lahe Fondi investeerima juulis, tõstes järjest investeeringu suurust.

Küsimusele, kas Pärsia Lahe Fondi hoitakse päästvalt püsti pensionirahaga, vastas Oja, et fondis olevad varad on igapäevaselt börsil kaubeldavad ja pidevalt on neil ka turuhind olemas, mistõttu pole midagi tarvis päästa.

Hetkel kuum