Koit Brinkmann • 11. november 2009 kell 21:00

Otsa ja Herman laiendasid Tallinnas haaret

Tegemist on juba firma teistkordse omanikuvahetusega. Läinud aasta oktoobris müüs Oliver Kruuda kontrollitav Kalev REC koolide projektiks loodud osaühingu oma hea sõbra Mati Tusovi ettevõttele Raldon.

Aasta on sellest tehingust möödas ja BCA Centeri omanikeks said Otsale kuuluv OÜ Markwend ning Hermani OÜ Kristobal.

Eile ütles Otsa, et sel nädalal toimunud omanikevahetuse puhul on tegemist vana repotehinguga, mille hinnast rääkides jäi ta aga kidakeelseks, viidates lepingu konfidentsiaalsusele.

"Kui teie partner on kohalik omavalitsus, siis minu arvates on tegemist kindla investeeringuga," vastas Otsa küsimusele, kui hea rahapaigutuse mehed BCA Centeri omandamisega tegid.

Meestele pole koolide teema võõras, sel suvel võitis nende osalusega Astlanda Ehituse tütar OÜ Kooliarendus Tallinna nelja kooli kinnistute hoonestusõigusega koormamise pakkumise.

Lähema aasta jooksul näidatakse kellut ja loodi nii Humanitaargümnaasiumile, Järveotsa gümnaasiumile, Väike-Õismäe gümnaasiumile kui ka Liivalaia gümnaasiumile.

"Arvestades ehituse ja kinnisvaraturu situatsiooni Eestimaal, siis ainukesed tellijad ongi riik ja kohalikud omavalitsused. Praegu meil muid võimalusi kahjuks ei olegi," kommenteeris Otsa huvi koolide kordategemise ning haldamise vastu.

Haridusteemade eest vastutava Tallinna abilinnapea Kaia Jäppineni sõnul peab linn lepingupartneri omanikevahetusest teadlik olema, kuid linna nõusolekut küsida pole vaja.

"Kõik kohustused lähevad uutele omanikele ja linna jaoks siin midagi ei muutu. Meie ostame teenust ja seda on osutatud kvaliteetselt," kiitis Jäppinen.

Suvel rääkis abilinnapea ajalehele Pealinn: "Kui vanade lepingute järgi oli rent 145 krooni ruutmeetri eest kuus, siis uued lepingud oleme sõlminud juba 100 krooni peale. Peame ka läbirääkimisi, et seoses muutunud turuolukorraga vanu lepinguid odavamaks saada."

Eile lisas Jäppinen, et nii BCA Centeri kui ka Urmas Sõõrumaale kuuluva Vivatex Holding OÜ esindajatega on rendihinna alandamise teemal kohtutud, kuid mingeid kokkuleppeid sõlmitud ei ole.

Lepingute muutmine on keeruline, kuna tollased rendihinnad põhinesid ka tollastel ehitushindadel, tunnistas ta.

Otsa ja Hermani ärihuvid on seotud veel ühe Tallinna linna tellimusel valmiva miljardiprojektiga ehk Lasnamäele rajatava 15 korterelamu arendamisega. Algselt olid selle Raadiku projektiga seotud Tartu ehitusettevõtjad Raivo Rand ja Aivar Tuulberg, kes kaasasid hiljem ka endised Skanska juhid.

Kruuda-Tusov ja Otsa-Herman on äriliselt põimunud varasematelgi aastatel.

Kinnisvaraarendamisega tegelevas ASis Kalev REC olid mehed osalised Keila-Joa valitsussuvilate piirkonna erastamisel.

Kuni 2005. aasta kevadeni oli Skanska EMV Kalev RECi aktsionär ning Otsa ja Herman kuulusid firma nõukogusse.

Suvilate müügist tõusis suur skandaal, kui selgus, et Keskerakonna esimehel Edgar Savisaarel õnnestus suvila osta turuhinnast mitu korda odavamalt.

Vahetult pärast skandaali puhkemist toimus Jaanus Otsa ja tollase majandusministri Savisaare salajane kohtumine, mida ministri päevakavas avalikustatud ei olnud.

2005. aasta lõpus müüs Kalev REC 40 miljoni krooniga maha Tallinnas Pärnu maantee ääres nn Kalevi kvartalis asuva Tere Maja arendusprojekti. Ostja oli advokaat Eerik Entsiku nimel olev OÜ Aadel Ehitus. Selgus saabus pool aastat hiljem, kui Aadel Ehituse omanikeringi ilmus oma firmadega kolmik Tusov-Otsa-Herman. Tusovile kuulus ettevõttest pool, Otsale-Hermanile kummalegi 25%.

Hetkel kuum