Väärinfo eest ähvardab ajalehti varsti hoiatusena kopsakam trahv

Katre Pilvinski 12. november 2009, 00:00

"Et edaspidi sigadusi ei tehtaks. Me mõistamegi välja sellise summa, mis peab isikut oluliselt mõjutama õiguskuulekalt käituma," põhjendas justiitsminister Rein Lang eilsel pressikonverentsil.

Lang seletas, et eelnõu järgi on kohtutel õigus lisaks konkreetsele kahjule, mida on võimalik välja arvutada, määrata ka karistav kahju.

Langi sõnul saab kohus tugineda ainult konkreetsetele kahjusummadele. "Mida täna ei saa teha - ei saa just preventiivseid kahjusid kohtus välja mõista," rääkis Lang.

"Kui kellelgi on midagi ära lõhutud, siis selle asja väärtus on väga selge, kuid moraalse kahju puhul peab hageja alati hakkama välja arvutama, mis see moraalne kahju talle tegelikult rahalises vääringus tähendab. Ja kui moraalset kahju ei suuda tõendada, siis kohus neid ka välja ei mõista," lisas ta.

Minister põhjendas, et kui väärinfo avaldamisega teenitakse kasumit ja see kasum on oluliselt suurem kui määratav kahjutasu, siis võib see ahvatelda õigusvastaselt käituma. Langi sõnul neile, kes nii teeved, see seadusemuudatus kindlasti ei meeldi. "Vastuseise siit tuleb ja sellega me oleme arvestanud," märkis Lang.

Ennetava kahjuhüvitise nõude praktika on Langi sõnul praegu kasutusel Ameerika Ühendriikides, Suurbritannias ja järjest enam kõigis Euroopa Liidu riikides.

"Demokraatia areng eeldab seda, et sellist paragrahvi, nagu solvamine või laim, kriminaalkoodeksis olla ei tohi," rääkis minister. Aga väärtusi nagu au ja hea nimi, neid saab kaitsta tsiviilkohtu pidamise korras, need on eraõiguslikud suhted, rääkis Lang.

Ajalehtede liidu juht Toomas Leito ei arva, et tulevikus tekitab seadus hulga hagisid meediaväljaannete vastu.

"Ma arvan, et mitte midagi ei muutu. Kahjunõudeid on ka seni olnud ja see on kohtu otsus, kui suurt summat ta rakendab," ütles Leito.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:18

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing