BÖRS: USA aktsiad pöörlevad tormituultes

Silvia Viidik 12. november 2009, 23:11

USA aktsiaindeksid otsisid kauplemise algustundidel suunda, kuid jäid siis otsustavalt miinusesse päeva lõpuni.

Kahtlemata tõmbas nii mõnelgi tuju pisut morniks USA eelarvedefitsiidi kasv oodatust suuremaks, 176,4 miljardi dollarini. Mediaanprognoos oleks ette näinud 165 miljardi dollarilist puudujääki.

Tulemus annab aimata, et paranemine saab tõesti ilmselt olema pikk ja valuline. „Maksutulu on maas, palgad on maas, kasumid on maas ja kusagil pole erilist kapitalikasu, kust maksu võtta,“ märkis Standard & Poor’s peaökonomist David Wyss. „Lisaks kõigele muule, mis valesti läheb, on meie beebibuumi lapsukesed nüüd astumas pensioni-ikka, mis tähendab kasvavat koormust ka heaoluprogrammidele nagu näiteks sotsiaalkindlustus,“ lisas ta.

Maailma suurim jaekett Wal-Mart tõi optimistidel tuju pisut alla oma ootusi petnud käibega. See näitab, et tegelikkuses pole tarbimine üldsegi sellisel määral paranemas, kui loodetud oli, kuigi aktsiakasum ületas analüütikute ootusi. Tegemist on siiski kõige massiivsema ketiga, kelle käibetulemusi peetakse indikaatoriks tarbijate käitumisele.

Wal-Marti vähemalt aasta aega avatud olnud poodides langes aastatagusega võrreldes, kuigi neljandaks kvartaliks ootab jaekett üheprotsendilist kasvu. Wal-Marti aktsiahind kerkis kauplemise lõpuks 0,55protsendilisse plussi.

Suuremat tõusutuhinat ja optimismi tõmbas tagasi ka Hiina peaminister Wen Jiabao, kes sõnas, et maailma ootab ees järk-järguline ja ebavõrdne paranemine. „Kõige hullem on möödas,“ nentis Wen, kuid lisas: „Globaalne majandus hakkab paranema, aga tee täieliku tervenemiseni saab olema aeglane ja hüplik protsess.“

Samas ei lasknud liiga suurtel miinustel ilmselt tekkida paranemismärke näitav tööturg. Täna avaldatud raporti järgi langes ameeriklaste arv, kes esitasid avaldused töötuskindlustuse saamiseks, eelmisel nädalal 12 000 võrra 502 000 inimeseni võrreldes nädal varasema tulemusega.

Korraliku, 31protsendilise ralli tegi 3Com, kelle plaanib 2,7 miljardi eest üle võtta arvutitootja Hewlett-Packard. Ka kiibitootja Advanced Micro Devices kerkis 22 protsenti pärast teadet, et Intel maksab talle kohtuvaidluste lahendamiseks 1,25 miljardit dollarit.

Dow Jones tööstuskeskmine langes 0,92 protsenti 10 196,86 punktile, Nasdaq indeks 0,83 protsenti 2149,02 punktile ja ka Standard & Poor’s 500 aktsiaindeks 1,03 protsenti 1087,22 punktile.

Sektoritest on enim vajunud toormaterjalid 2,3protsendilise langusega, talle järgneb finantssektor 1,7 miinusprotsendiga. Kõige väiksemas miinuses lõpetas tervishoiusektor 0,7protsendilise langusega. Plussi ei jäänud ükski valdkond.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2009, 20:58
Otsi:

Ava täpsem otsing