Romet Kreek • 12. november 2009 kell 21:00

Hewlett-Packard laiendab haaret

Hewlett-Packard tõstis kolmapäeval majandustulemuste prognoose ning teatas võrguseadmete tootjale 3Com pakkumise tegemisest, millega muututakse Cisco Systemsile tugevamaks konkurendiks.

Hewlett-Packardi majandusaasta neljanda kvartali käive vähenes esialgsete tulemuste põhjal aastaga kaheksa protsenti, 30,8 miljardile dollarile.

Kvartalikasum aktsia kohta kasvas 0,84 dollarilt 0,99 dollarile.

2010. aasta esimese kvartali käibeks prognoosis ettevõte 29,6 kuni 29,9 miljardit dollarit ja kasumiks aktsia kohta 0,90 kuni 0,92 dollarit. Kogu 2010. majandusaasta kasumiks prognoosis ettevõte 3,65 kuni 3,75 dollarit aktsia kohta (varasem prognoos 3,60-3,75 dollarit) 118 kuni 119 miljardi dollarilise käibe juures. Antud prognoosid ei arvesta 3Comi mõjudega.

Hewlett-Packard plaanib kulutada 2,7 miljardit dollarit 3Comi ostuks. 3Comi aktsionäridele pakuti 7,90 dollarit aktsia kohta, mida oli 39 protsenti üle eelneva päeva turuhinna. Tehinguga loodetakse jõuda ühele poole tuleva aasta esimesel poolaastal.

Hewlett on juhatuse esimehe Mark Hurdi juhtimisel teinud mitmeid ülevõtmisi, et laieneda ärivaldkondadesse, mis on kasumlikumad põhileivanumbrist arvutitest ja printeritest.

Maailma suurim võrguseadmete tootja Cisco Systems on hinnanud andmekeskuste seadmete turu mahuks 20 miljardit dollarit. 3Comi ost annab Hewlett-Packardile tooted, insenerid ja juhtiva turuosa Hiinas.

"3Com on arvatavasti kõige alahinnatum võrguseadmete ettevõte," ütles Yankee Groupi analüütik Zeus Kerravala Bloombergile. "Neil on kõige laiem ettevõtete portfell Cisco järel."

Hewlett-Packard tegi ühe juhatuse liikme sõnul võrguseadmekompaniide seas täieliku ülevaatuse ja valis 3Comi just seetõttu, et see asub Hiinas.

"3Com on kõige paremini hoitud saladus," lausus Gartneri analüütik Mark Fabbi. Ettevõte teatas hiljuti mitmest suurest lepingust Euroopas, nagu Prantsusmaa postiteenistuse ja Prantsusmaa raudtee süsteemi teenindamisest.

Päeva sees 5,2 protsenti, 5,69 dollarile tõusnud aktsia tormas järelkauplemisel üles 36 protsenti, 7,72 dollarile. Hewlett-Packardi aktsia maksis täpselt 50 dollarit ehk tõusis 0,1 protsenti.

52aastase Hurdi juhatuse esimeheks oleku ajal alates 2005. aastast on ettevõte võtnud üle enam kui 30 ettevõtet. Arvutiteenuste turule laienes Hewlett-Packard mullu 13,2 miljardi dollari eest Electronic Data Systemsi ostuga.

"Liites 3Comi Hewlett-Packardiga oleme loonud maailmas suuruselt teise võrgukompanii," ütles juhatuse liige Dave Donatelli.

3Comil on Hiinas 2400 inseneri, kes asuvad tööle Hewlett-Packardi uurimise ja tootearendusega. 3Com on teinud tööd, et laiendada äriklientide turule väljapoole Hiinat, kasutades madalate kuludega tooteid, et võidelda Ciscoga.

Kolmapäev oli kehv võrguseadmete tootjale Brocade Communicationsi aktsionäridele. Järelturul kukkus ettevõtte aktsia seitse protsenti, 8,60 dollarile. Investorid olid spekuleerinud, et Hewlett-Packard ostab Brocade'i.

Hetkel kuum