Kodulaenu maksuvabastuse lõpetamisest pole pääsu

Katariina Krjutshkova 13. november 2009, 00:00

"Võlgu elamise stimuleerimine ja muud halvasti sihitud toetusmeetmed tekitavad võlakoormust ka riigile, nagu näitab Euroopa kogemus. Ja siis tuleb koduomanikel, sõltumata laenust, tasuda palju kõrgemaid makse. Nagu juba rõhutatud, muudavad kunstlikud stiimulid kodu ostu ka kallimaks ja kättesaadavus hoopis väheneb," kirjutas Ligi hiljem Äripäevale.

Koalitsiooni kuuluv IRLi liige Margus Tsahkna andis eile hommikul Kuku raadiole intervjuu, kus pritsis selle idee peale tõrva. Tema hinnangul ei tohiks karistada inimesi, kes otsustasid endale kodu soetada. Võlga tasuvad perekonnad on kasvav keskklass, kes riigile lojaalselt makse maksab.

Eile päeval lisas Tsahkna, et ootab siiski kõigepealt ära, milline maksuvabastuse sujuv kaotamine välja näeb, sest praegu on asi alles idee tasandil. Aga IRLi põhimõte jääb selles küsimuses samaks - koduomanikke peab kaitsma.

Kodulaenu maksuvabastuse sujuv kaotamine on vältimatu ja selle idee peale ei tasuks kellelgi sülitada, ütles peaminister Andrus Ansip pressikonverentsil, kui Äripäev küsis, kuidas kavatsevad nad klaarida seisukohtade konflikti koalitsioonipartneri Margus Tsahknaga.

Ühtlasi nentis peaminister, et kodulaenu võtmise ergutamine oli karuteene Eesti majandusele, sest soodustas inimesi ohtralt võlgu võtma, põhjustades sel moel kinnisvarabuumi.

"Seega praegu tuleb öelda, et jah, riigi poliitikaga me tekitasime kinnisvarakriisi. See on aus ülestunnistus," ütles Ansip.

Ligi tuletas meelde, et sel teel on Eesti riik varemgi olnud. "2004. aastal, kui ma ei eksi, alandati selle soodustuse ülempiiri ja põhjendused olid üsna sarnased, et see on üsna kulukas ja samas ei ole see sotsiaalselt päris sobivalt jaotuv soodustus," lisas veel Ligi.

Ka Ansip märkis, et Eesti Pank soovitas juba aastaid tagasi valitsusel eluaseme maksuvabastusest loobuda või kaaluda teisi võimalusi. Aga siis puudus selle tegemiseks poliitiline valmidus.

Samas nentis Ansip: "Inimestel on õiguslikud ootused, nad on oma laenud võtnud pikaks ajaks ja ei oleks aus ühel päeval öelda, et unustage nüüd ära ja rohkem te oma tuludest neid intresse maha arvestada ei saa."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing