15. november 2009 kell 21:00

Kasumis Merko näeb ehitusturul elavnemismärke

Erilisi üllatusi kolmas kvartal ehitusturul ei pakkunud, kuid on märgata elavnemist elamispindade turul, mida võib siduda sellega, et endiselt tahetakse heasse asukohta kvaliteetset korterit ja samuti on vihjeid pankade laenupoliitika leebumise kohta, ütles Merko Ehituse juhatuse esimees Tiit Roben.

"Meil ei ole praegu ostjatele pakkuda Tallinnas mitte ühtegi korterit - kõik on müüdud," teatas Roben. Ta lisas, et Merko Ehitus teatab lähiajal mitme uue elamuarendusprojekti käivitamisest. Erinevalt majandusest tervikuna on Merko numbrite ees siiski plussmärk.

"Merko Ehitus on oma arengut planeerides alati olnud pigem konservatiivne ja meie hinnangul ei ole ka praegu vaatamata mõningatele stabiliseerumise märkidele Eesti majanduses põhjust eriliseks hõiskamiseks," nentis Roben.

Tema hinnangul järgnevad neljanda kvartali alguse teatud optimismlikele nootidele väga rasked 2010. aasta esimesed kuud.

"Eufooriline liikumine euro poole võib meis tekitada põhjendamatuid ootusi üldise keskkonna paranemise suhtes, kuid need ei ole veel vähemalt järgmise aasta jooksul omavahel kuidagi seotud. Samas on optimistlikke noote majandusse kahtlemata tarvis, sest rahavarusid on tegelikult nii riigil, tugevamatel ettevõtetel kui ka eraisikutel olemas, napib otsustusjulgust," märkis Roben.

Praeguses kinnisvaraturu olukorras esines Merko hästi, sest ületas LHV ootusi käibe osas 13 protsenti ja samuti oli kasum oodatust parem, kommenteeris LHV analüütik Kristo Oidermaa.

"Samuti on säilinud Merko hea likviidsus ja finantspositsioon ning kvartali lõpuks olid sularaha ning finantsvarade maht 191 miljoni krooni võrra kõrgem laenukoormusest," sõnas Oidermaa. Tema hinnangul parandas Merko rahapositsiooni järjepidev korterite müük.

Negatiivse külje pealt tõi ta välja nõrga tellimusteraamatu, mis vähenes kvartaliga 1,8 miljardilt kroonilt 1,6 miljardile kroonile.

"Kuna uute lepingute kasumlikkus on madalam, siis oleme ka lähituleviku suhtes jätkuvalt ettevaatlikud," ütles Oidermaa.

Merko kolme kuu käive kukkus võrreldes eelmise aasta sama ajaga neljandiku ehk 885,5 miljonile kroonile. Tänu tublile kokkuhoiule anti kasumis tagasi vähem kui viiendik, mis tähendab, et kontserni puhaskasumiks kujunes 40,7 miljonit krooni, sealjuures ilma valuutakursside mõjudeta tuli kasumiks 45,7 miljonit krooni. Käibevara on ettevõttel ka ilma varudeta rohkem kui lühiajalisi kohustusi.

Autor: Katariina Krjutshkova

Hetkel kuum