Almunia: euroga liitumise tingimustes ei tingita

Sirje Rank 16. november 2009, 13:51

Kesk- ja Ida-Euroopa riikidel ei ole lootust euroga liitumise kriteeriumides järeleandmisi saada, ütles Euroopa Komisjoni volinik Joaquin Almunia täna Viinis toimuval euroteemalisel konverentsil.

Euroga liitumine on majandusraskustes Ida-Euroopale jätkuvalt ankur, millest poliitika kujundamisel kinni hoida, kuid liitumiskriteeriumidest kinni pidamine on vajalik euro enda tervise huvides, vahendas voliniku seisukohti agentuur Reuters.

„Euroala ennatlik laiendamine, mis eeldaks aluslepingus sätestatud liitumistingimustest möödavaatamist või nende leevendamist, ei ole reaalne alternatiiv,“ ütles Almunia.

Läinud nädalal agentuuri Reuters korraldatud küsitlus näitas, et tõenäoliselt liitub Kesk- ja Ida-Euroopa riikidest euroalaga järgmisena Eesti. Liitumisaastaks prognoositakse aga 2012 veel augustis arvatud 2013. aasta asemel. Teisi liikmeid sama küsitluse alusel enne 2014. aastat ei liitu.

Euroopa Komisjoni ülesanne on soovitada kandidaate euroalaga liitumiseks.

„Euro käibelevõttu ei tohiks käsitleda kui kiiret lahendust majanduse probleemidele,“ ütles Almunia. Euroalasse kuulumine ei kaota vajadust tasakaalutusest majanduses lahti saada, jätkas volinik.

Euroala perspektiividest rääkides ütles Almunia, et kriisieelne kasv niipea ei taastu – valitsustel tuleb hakata otsustavalt tegelema defitsiitide vähendamise ja strukturaalsete probleemidega.

Samal Austria keskpanga korraldatud konverentsil viibiv Eesti Panga asepresident Märten Ross ütles täna, et Eestil on tõenäosus euroga liitumise tingimused tuleva aasta kevadeks täita, vahendas Reuters.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2009, 21:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing